Cross Olejový průvodce
Triangle

LIQUI MOLY - Boj s opotřebením motoru

Srpen 2018 – Opotřebení je přirozeným nepřítelem motoru. Když kov naráží na kov, motor se rychle opotřebuje. Tím se snižuje jeho životnost a zvyšují se náklady na opravu. S přípravky od LIQUI MOLY můžete svůj motor chránit. Německý specialista na přísady zde nabízí tři prostředky: Oil Additiv, Motor Protect a Cera Tec.

Oil Additiv (přísadová mazací látka pro lehký chod) je i dnes vhodnou přísadou pro starší vozidla. Byl to první produkt společnosti LIQUI MOLY, když byla v roce 1957 založena. Jedná se o přísadu do motorového oleje, která obsahuje MoS2, disulfid molybdenu. MoS2 je, podobně jako grafit, pevné mazivo. „Aplikuje se na kovové povrchy a v motoru tak zabraňuje přímému kontaktu kovu s kovem,“ vysvětluje David Kaiser, vedoucí oddělení výzkumu a vývoje v LIQUI MOLY. „Hraje důležitou roli zejména ihned po startu, když se motorový olej ještě nedostal na všechna místa v motoru.“ Oil Additiv také zlepšuje jízdní výkon a chrání motor v případě, když se odloupne mazací film. Mazivo MoS2 je černé, takže celé aditivum má velmi tmavou barvu. Po přidání do motorového oleje je tedy i ten tmavý. Motorový olej pak může vypadat jako starý olej, ale tmavá barva je v tomto případě znakem účinné ochrany před opotřebením. Oil Additiv se osvědčuje u řidičů celého světa již více než 60 let.

Zatímco Oil Additiv se svým pevným mazivem snižuje třecí odpor v motoru fyzikálně, přípravek od LIQUI MOLY Motor Protect tento úkol řeší chemicky. Obsahuje takzvané modifikátory tření, které se spojují s kovovým povrchem v motoru, vyhlazují ho a vyrovnávají mikroskopicky malé nerovnosti. Přípravek Motor Protector se hodí pro moderní vozidla a je určen pro uživatele, kteří chtějí přísadu proti opotřebení bez pevných maziv.

Oil Additiv chrání fyzikálně, Motor Protect chemicky – a LIQUI MOLY Cera Tec kombinuje obě tyto strategie. I tento přípravek obsahuje modifikátory tření pro chemickou ochranu. Obsahuje však i pevná maziva pro fyzikální ochranu. V tomto případě se jedná o malé keramické částice, které přísadě propůjčují béžovou barvu. Jsou tak malé, že snadno procházejí olejovým filtrem. „Díky této dvojité ochraně je Cera Tec vysoce účinným aditivem s efektem, který vydrží až 50 000 kilometrů,“ říká David Kaiser. „Jeho používání je tedy velmi ekonomické.“ Je to první volba pro novější vozidla.

Všechny tři přísady snižují třecí odpor v motoru. Tím se snižuje teplota motoru a dokonce i trochu spotřeba paliva.  Kromě toho je motor lépe chráněn při extrémních zátěžích. Menší opotřebení také znamená nižší riziko oprav a delší životnost motoru. David Kaiser: „Aditiva chrání nejen auto, ale také peněženku jeho majitele.“


 
O společnosti LIQUI MOLY
S více jak 4000 druhy zboží nabízí společnost LIQUI MOLY celosvětově jedinečný sortiment automobilové chemie: Motorové oleje a aditiva, tuky a pasty, spreje a přípravky auto-kosmetiky, lepidla a těsnící prostředky. Společnost byla založena v roce 1957 a od této doby probíhá vývoj a výroba výlučně v Německu. Zde je tato společnost neoddiskutovatelnou jedničkou na trhu s aditivy a neustále získává ocenění za nejlepší značku oleje. Společnost prodává své výrobky ve 120 zemích a v roce 2017 měla obrat 532 miliónů euro.

Peter Szarafinski, LIQUI MOLY GmbH