Cross Olejový průvodce
Triangle

BGR 2016 - Misano 2016 - Historický moment!

Adam Lacko se poprvé ve své kariéře probojoval do čela průběžného pořadí truckového šampionátu. Posledním Čechem, který byl v tabulce na nejvyšší příčce, byl David Vršecký v roce 2009, kdy získal svůj druhý evropský titul. Jirka Forman v Itálii dopomohl týmu k dvěma výhrám v poháru konstruktérů.

Sobota
Jestliže okruh v Misanu měl ukázat rozložení sil ve startovním poli, nemůže si tým Buggyra Racing stěžovat. V Superpole, kam Adam Lacko i Jiří Forman postoupili, si průběžně druhý Adam vyjel pole position! Jirka se pak na startu postavil do páté řady.

Rozhodující se pro vývoj závodu ukázal samotný start. Adam Lacko zareagoval na zhasínající červená světla výborně, ale stejnou reakci předvedl René Reinert, který se v úrovni druhé zatáčky dostal dokonce na chvíli do vedení. Další zatáčka šla však na ruku Adamovi a ten se definitivně po úvodní strkanici dostal na první pozici, kterou udržel s pohodlným náskokem necelých pěti sekund až do cíle. „Věděl jsem, že musím zvládnout start. Pak už jsem jel tak, abych zvyšoval náskok a šetřil techniku. Došla mi voda pro chlazení brzd, stalo se to ale naštěstí až v posledním kole,“ uvedl vedoucí muž průběžného pořadí Adam Lacko.

Jirka Forman startoval do první jízdy z páté řady a po startu bojoval s Körberem o deváté místo. Zezadu však na jezdce Buggyry dotíral Frankie Vojtíšek, který nováčka v šestém kole závodu sestřelil. „Vůbec nechápu, co to mělo znamenat. Bylo to zcela zbytečné. Neměl jsem tu tolik času jako v Rakousku, abych se s okruhem sžil, takže jsem rád, že stále zrychluji,“ uvedl Jirka.

Ve druhé jízdě to měl Adam Lacko ztížené startem z osmé pozice. Nicméně už po prvním kole byl jezdec Buggyry na pozici čtvrté a o kolo později byl už druhý. „Předjetí Jochena Hahna jsem si opravdu užil. Kočkoval se tam s Kissem a já je vzal oba najednou,“ smál se Adam. Pak už přišel na řadu Francouz Janiec, kterého si rodák z Čeladné podal ve stejném místě, jako bývalé šampióny. Problém měl Adam jen s docházející vodou. „V tomto horku asi více chladíme, a tak mi pravidelně v posledním kole dojde voda. Naštěstí do cíle je to už jen kousek,“ dodává vedoucí muž průběžného pořadí.

Ve druhé jízdě si Jirka připsal po penalizaci Janieca na své konto dva body, do týmové pokladny pak v redukovaném pořadí přispěl dokonce čtyřmi. „Jsem rád, že se to týmu povedlo. Já se musím ještě naučit reagovat na změny v chování auta v průběhu závodu, tak abych byl po celou dobu konstantní. Proto jsem z obou výsledků v top ten spokojený,“ dodal Jirka.

Neděle
Oproti předchozím dnům se v Misanu hned od rána zatáhlo. Měřený trénink proběhl ještě na suchu a chladnější podmínky způsobily zrychlení časů až o dvě sekundy na kolo. Oba piloti Buggyry se dostali do Superpole, kde dle sobotního receptu Adam Lacko vybojoval již třetí pole position letošní sezóny ze čtyř možných. Jirka Forman obsadil pátou řadu.

Před prvním nedělním závodem se na okruh snesl slibovaný déšť a zdramatizoval dvanáctikolovou jízdu. Start proběhl, tak jako na Red Bull Ringu, za pace carem a pod žlutými vlajkami. Adam Lacko si tak udržel první pozici před Jochenem Hahnem, ale německý jezdec se jej držel na odstup jedné vteřiny až do cíle. „Letos to bylo vlastně vůbec nejtěžší vítězství. Z počátku jsem měl hodně podhuštěné pneumatiky, ale postupně se to zlepšovalo. Jsem rád, že se to opět povedlo,“ hýřil nadšením Adam, který tak získal páté vítězství v řadě.

Snadné to neměl ani Jirka Forman, kterého na startu postihly technické problémy. Následný start ze špatné pozice vyřešili sportovní komisaři penalizací v podobě průjezdu boxovou uličkou. „Je škoda, že přišla penalizace. Jsou to všechno zkušenosti, ale jsem rád, že i na vodě bez předchozího tréninku jsem tu byl konkurenceschopný,“ řekl Jirka.

Do poslední víkendové jízdy si prvních osm tradičně prohodilo pořadí. Závod postihla silná průtrž mračen a opět se tak jelo na usychající trati. Adam se od začátku dral dopředu. „Úplně jsme nevychytali nastavení. Ze začátku, kdy se jelo ještě na vodě, byli ostatní rychlejší. My vsadili na sušší setup, který přišel na řadu ve chvíli, kdy byl závod více méně rozhodnutý,“ uvedl Adam.

Jirka Forman po dobrém startu bojoval o desátou pozici s Ellen Lohr. Nakonec ale projel cílem dvanáctý. „Zkoušel jsem se dostat do top ten, ale přehnal jsem snahu, zablokovali se mi kola a šel jsem mimo trať. Chybí mi zkušenosti a ty se sbírají pomalu. Určitě ale nejsem z dnešního dne zklamaný,“ řekl Jirka.

Adam Lacko se třemi výhrami dostal poprvé ve své kariéře do průběžného vedení šampionátu. „Jsem samozřejmě nadšený, že jsem v čele tabulky. Popravdě jsem to ale moc nevnímal. Pro mne je důležité, jak to bude vypadat na konci sezóny. Jdeme ale správným směrem,“ dodal zdrženlivě šťastný Adam. Týmu Buggyra Racing i nadále patří průběžně druhé místo s třicetibodovou ztrátou na vedoucí pozici.

Kompletní výsledky v pdf (148 kB) jsou ke stažení zde.

Buggyra 01

Buggyra 02

Buggyra 03

Buggyra 04

Buggyra 05

Foto: Martin Hůle/BUGGYRA media
Zdroj: BGR 2016 - 02 - MISANO (víkend) - Historický moment! Lacko se ujímá vedení evropského šampionátu

Další články

Instaforex Loprais Team

Loprais testuje Pragu V4S DKR pro Dakar 2020
Číst více >

SouthRacing CE

Potkejte se s Tomášem a Davidem na Racing Expo 2019
Číst více >

Drotár Autošport

Stretnutie majstrov opäť s Igorom Drotárom
Číst více >

SouthRacing CE

Tomáš Ouředníček potvrdil start na Rallye Dakar 2020
Číst více >

Mičánek Motorsport

Mičánek Motorsport powered by Buggyra nebyl v bitvě tří kontinentů jen do počtu
Číst více >