Cross Olejový průvodce
Triangle

Nutrend racing - Kitzeck 2014

Závod byl v programu i Nutrend Czech National Teamu, který se vydal poznat tento dvou kilometrový kopec vůbec poprvé. Václav Janík i Jiří Svoboda bedlivě sledovali listinu přihlášených, v níž bylo možné najít kvalitní konkurenci. Do předních příček absolutního pořadí chtěl tradičně promluvit Václav Janík a samozřejmě zároveň posbírat co nejvíce bodů ve skupině monopostů. Jeho týmový kolega Jiří Svoboda zase hledal soupeře ve skupině sportovních prototypů, kde si dělal zálusk na pozici nejrychlejšího pilota spideru. Nutrend Racing měl před rakouským závodem stanoveny vysoké cíle a k jejich splnění musel zdolat celou řadu kvalitních soupeřů a nástrahy neznámé závodní tratě.

Se zaujetím sledovali všichni účastníci předpověď počasí, jehož vrtochy pozlobily v průběhu sobotních tréninků. Přeháňky ovlivnily úvodní jízdy a na hledání správného nastavení a seznámení se s tratí za sucha zbyla prakticky jen poslední sobotní jízda. „Sobotní tréninky byly hodně těžké. Startovat na nové trati za deště není ideální způsob, jak se seznámit s tratí. Nicméně podmínky byly pro všechny stejné a náročnost tréninku ukázala možnosti našich soupeřů. Své kvality potvrdil Petr Trnka, který umí dokonale využít přednosti své hbité formulky, překvapil i Tiziano Riva. Roli favorita potvrdil Švýcar Eric Berguerand, který drží rekord tratě a podmínky na tomto technickém profilu dráhy zná velmi dobře. Uvidíme jaké počasí nás bude provázet během závodu, to bude rozhodující. Očekávám těsné souboje o pódiové umístění a doufám, že budu mezi první trojicí,“ rekapitulovat po seznamovacích jízdách Václav. Vyrovnané výkony se svými soupeři zaznamenal v tréninku i Jiří Svoboda a i on očekával v napětí závodní neděli...

Norma Jiřího Svobody se v první nedělní jízdě pořádně zakousla do povrchu tratě. Jiří vyrazil vstříc nejen soupeřům, ale především proti dvěma fotobuňkám, jenž ohraničovaly závodní dráhu, směřoval za dalšími body do evropského poháru. Výtečný začátek soutěžního dne hned v úvodní jízdě signalizoval čas 1:02,281, tedy pouhých 0,1 sekundy za vedoucím mužem skupiny E2-SC, Ferdi Madrianem. „Trať v Kitzecku má neuvěřitelné převýšení a v kombinaci s technickým charakterem klade velké požadavky na kroutící moment motoru. V tom má Madrian výhodu a bude těžké mu konkurovat ve zbytku dne. Doufám, že jsem ho alespoň trochu znervózněl svojí první jízdou a v dalším průběhu dokážu na tento výsledek navázat,“ radoval se z dobrého vstupu do závodu Jiří Svoboda. To už byl ale na trati Václav Janík. Lola v červeno-bílém zbarvení Nutrend Racing proťala cíl jako třetí v pořadí, za Berguerandem a Maďarem Szaszem. Václav Janík jen nepatrně zaostal za Szaszem se ztrátou 0,3 sekundy a zachoval si dobrou pozici v boji o pódium. Pozor si ale musel dát i na zadní vrátka, protože i Tiziano Riva se nehodlal lehce vzdát a za jezdcem Nutrend Czech National Teamu ztrácel pouze 0,6 sekundy.

Rozhodnutí o výsledku závodu pro Nutrend Racing padlo v průběhu druhé jízdy, i když výsledek závodu byl tvořen ještě jednou jízdou. Ve druhém výstupu totiž netrefil Václav Janík ideálně brzdné body, tím vznikly drobné ztráty, jenž se sečetly. To přišlo právě ve chvíli, kdy výborně zajel Tiziano Riva a předskočil nejen Laszlo Szasze, ale i Václava Janíka. Vaškovi už nepomohl ani nejlepší čas víkendu zajetý ve třetí závěrečné jízdě k návratu alespoň na třetí příčku absolutního pořadí. Na Laszlo Szasze totiž ztratil v celkovém součtu jednu sekundu a při premiéře v Kitzecku si tak dojel pro nepopulární čtvrtou příčku: „Krásný závod i když s trochu hořkým výsledkem. Ale celkové hodnocení závodu je z mého pohledu kladné. Trať se mi velmi zamlouvala, nechyběla bouřlivá atmosféra. Perfektně jsem si především zazávodil, protože s Laszlem i Tizianem jsme jeli celý víkend téměř v jedné sekundě a rozhodovaly maličkosti. Trochu jsem zaváhal během druhé jízdy a to mě stálo lepší výsledek, ale i to k závodům patří. Bohužel jsme neměli pro závod k dispozici správné převody a to nás také brzdilo, ale to je můj dlouhodobý problém, protože pro naše auto je téměř nemožné sehnat krátký vrchařský převod. Čtvrté místo bereme. Zajistilo nám dostatek bodů do evropského poháru, kde jsme opět upevnili první pozici. Teď nás čeká moje oblíbená Dobšiná, kde budeme opět bojovat o body do českého mistrovství a pokusíme se hájit vedoucí postavení i zde,“ uzavřel Václav Janík svými slovy účinkování v devátém závodu FIA Cupu.

Jiří Svoboda tušil, že pokořit domácího Ferdinanda Madriana nebude lehké. Přeci jen jeho třílitrový motor disponuje větším výkonem a tento náskok bylo na technické trati velmi složité smazat. Nasazení Jiřího Svobody bylo vysoké a přinášelo do jeho jízdy až příliš mnoho akceleračních smyků. I tak ale dokázal zajet tři vyrovnané jízdy na hranici jedné minuty a dvou sekund. Na Madriana, to ale tentokrát nestačilo. „S výsledkem jsem i přes prohru s Madrianem spokojený. Jede s výkonnějším strojem a těžko se mu dalo tento víkend konkurovat. Snažil jsem se o zisk jeho skalpu z domácí tratě, ale bylo by to za cenu až přílišného rizika. Ferdinandovi se podařila velmi dobře druhá jízda, kde si udělal rozhodující náskok a tím byly rozdány karty. Druhé místo se ztrátou dvou sekund beru jako úspěch a cením si získaných bodů, které mě udržely na druhé příčce v kategorii 2 Evropského poháru za Vaškem Janíkem“, rozloučil se s rakouským závodem jezdec Nutrend Racing, Jiří Svoboda.

Po devíti odjetých závodech patří dvojici Nutrend Czech National Teamu první dvě pozice v kategorii 2 hodnocení evropského poháru FIA International Hill Climb Cupu. Václav Janík vede se ziskem 90 bodů a Jiří Svoboda se vrátil před Christiana Merliho na druhou příčku díky bodovému zisku 55 b.

Program Nutrend Czech National Teamu bude pokračovat již tento víkend, kdy budete mít možnost vidět kompletní tým na slovenském závodě Dobšiná. Ve Slovenském ráji se totiž pojede další ze závodu Mezinárodního mistrovství České republiky a zároveň Mistrovství Evropy. V Dobšiné doplní Václava Janíka a Jiřího Svobodu i zbylá dvojice startující v barvách Nutrendu - Karel Hubáček a Jan Čermák. Závod slibuje tradičně velmi kvalitní podívanou, listina přihlášených nabízí evropskou konkurenci v plné sestavě, ve které se Nutrend Czech National Team nebude chtít ztratit!

Nutrend 01

Nutrend 02

Pavlína Janíková - Janík Motorsport

Další články

Drotár Autošport

Igor Drotár poteší fanúšikov aj na Auto Show
Číst více >

Marek Rybníček

Auto Show aj s majstrom kopcov Marekom Rybníčkom
Číst více >

Instaforex Loprais Team

Loprais testuje Pragu V4S DKR pro Dakar 2020
Číst více >

SouthRacing CE

Potkejte se s Tomášem a Davidem na Racing Expo 2019
Číst více >

Drotár Autošport

Stretnutie majstrov opäť s Igorom Drotárom
Číst více >