Cross Olejový průvodce
Triangle

offroadSPORT - BAJA Carpathia 2014

Miroslav Zapletal (BMW) – 2. místo celkově, 1. místo T1.2 – diesel
Tomáš Ouředníček (HUMMER) – 5. místo celkově, 3. místo T1.1 – benzin

Více než 60 závodníků se setkalo v polském městě Stalowa Wola na startu BAJA Carpathia – v pořadí druhého závodu FIA Mistrovství středoevropské zóny (CEZ). Body z tohoto závodu se započítávají i do národních šampionátů Polska a ČR.

OFFROADSPORT tým nasadil do tohoto závodu dvě posádky. Týmovou jedničku – úřadujícího mistra Polska Miroslava Zapletala (start. č. 1) s navigátorem Maciejem Martonem a Tomáše Ouředníčka (start. č. 7) s navigátorem Pavlem Vaculíkem.

Zapletal se po návratu ze seriálu mistrovství světa v Qataru spolehnul na ex-tovární BMW X3, protože jeho vůz HUMMER H3 EVO7 je právě na cestě z Qataru do Egypta, kam se světový pohár FIA přesouvá. Ouředníček startoval na osvědčeném voze HUMMER EVO 1.

Miroslav Zapletal je již dvounásobným vítězem tohoto náročného evropského klání a tak vítězstvím v prologu potvrdil roli šampiona. V průběhu tří 103 km dlouhých rychlostních zkoušek se však začínala projevovat nevýhoda FIA priority (díky 2. místu ve FIA Světovém poháru 2012 je M. Zapletal prioritním jezdcem FIA) v jejímž důsledku snižoval malý restriktor na jeho speciálu BMW X3 výkon až o 50 koní. Navíc se motor dostával do nebezpečných teplot, a tak nejlepší český pilot musel zvolnit. Toho využil Polák Komornicki a odsunul Zapletalovo BMW až na 2. místo s rozdílem pouhé 1:44 minuty. Zapletal své umístění komentoval: „S výsledkem mohu být velmi spokojen, protože většinu druhého dne závodu to vypadalo, že nedojedeme vůbec do cíle díky přehřívání motoru.“

offroadSPORT 01

Tomáš Ouředníček s navigátorem Pavlem Vaculíkem teprve sbírají zkušenosti. Ačkoli je Tomáš Ouředníček zkušeným dakarským navigátorem za volantem jede první sezónu. Vyvážená jízda a stabilní výsledky v jednotlivých rozjížďkách umístili posádku Ouředníček/Vaculík na celkové 5. místo, což je mezi ostřílenými matadory vynikající výsledek, korunovaný bronzem ve třídě T1.1, tedy vozů s benzínovým motorem. „Pro nás tento velmi náročný závod v těžkém písku znamená obrovské zkušenosti. Výsledek je nad očekávání. Pavel skvěle navigoval a Hummer fungoval perfektně. Škoda, že jsme se v poslední RZ v levé zatáčce po výskoku lehce opřeli o strom. Vůz se naštěstí poškodil jen lehce a mohli jsme v plném tempu pokračovat.“ V cíli zhodnotil závod Tomáš Ouředníček.

offroadSPORT 02

offroadSPORT 03

offroadSPORT 04

offroadSPORT 05

FIA CEZ pokračuje v Itálii již v půli května.

Zdroj zprávy: Newsletter OffroadSport

Další články

Drotár Autošport

Igor Drotár poteší fanúšikov aj na Auto Show
Číst více >

Marek Rybníček

Auto Show aj s majstrom kopcov Marekom Rybníčkom
Číst více >

Instaforex Loprais Team

Loprais testuje Pragu V4S DKR pro Dakar 2020
Číst více >

SouthRacing CE

Potkejte se s Tomášem a Davidem na Racing Expo 2019
Číst více >

Drotár Autošport

Stretnutie majstrov opäť s Igorom Drotárom
Číst více >