Cross Olejový průvodce
Triangle

LMRT - Slavnostní vyhlášení výsledků 2014

Tečku za letošní úspěšnou sezónou Liqui Moly Racing Teamu udělalo Slavnostní vyhlášení výsledků českých vrchařů, které zhmotnilo v podobě množství obdržených cenných trofejí jejich letošní úspěšnou sezónu. Za umístění v českém mezinárodním mistrovství převzal tým celkem 9 ocenění, z nichž tři byly ztvrzením mistrovských titulů v dílčích skupinách, jedna trofej znamenala zlatou pečeť za triumf v divizi cestovních speciálů a tým mohl oslavovat i post vice-mistra v absolutním pořadí! Pojďme si tedy shrnout letošní působení Liqui Moly Racing Teamu a jeho úspěchů na domácích tratích.

Tým nastoupil do sezóny 2014 v novém složení a jeho jezdci byli připraveni bojovat ve všech třech divizích, jež byly hodnoceny v disciplíně závodů automobilů do vrchu v rámci Mezinárodního mistrovství České republiky. Divize označená číslovkou 1 skrývá závodní vozy vycházející ze sériové produkce. Liqui Moly Racing Team byl reprezentován trojím zastoupením ve skupině N, kde se o své šance na mistrovský titul pokoušeli Gabriela Sajlerová, Martin Jerman a Filip Sajler. Sezóna je zastihla v dobré jezdecké formě a v jednotlivých závodech byl často jejich rodinný souboj velkým tahákem pro diváky. Každý z této trojice zvládl během uplynulé sezóny vyhrát některý ze závodů a jejich vyrovnanost zůstala až do posledního podniku v Divákách, kdy již bylo jisté, že mistrovský titul ve skupině N získá LMRT, jelikož tým držel kompletní pódiová umístění ve svých rukách. Snad více zkušeností či štěstí nakonec přisoudilo konečné první místo ve prospěch Martina Jermana, jenž se stal mezinárodním mistrem ČR a zanechal tak těsně za svými zády Filipa a Gabrielu Sajlerovou, kteří se po letošní vyrovnané a napínavé sezóně musejí spokojit se stříbrem a bronzem. Martin Jerman navíc k mistrovskému titulu přidal bronz za konečné třetí místo v hodnocení divize 1.

Přímou cestu za postem národního mistra předvedl v divizi 2 Marek Rybníček, jenž dokázal svými letošními výkony také výrazně přispět do konečné sbírky trofejí Liqui Moly Racing Teamu. Do sezóny vstupoval s velmi nejistými prognózami, protože na starty letošních závodů se postavil s novým vozem v nově zvolené skupině E2-SH, která pod svou zkratkou skrývá maximálně upravené speciály vycházející z cestovních vozidel. Výkonné monstrum Mitsubishi Lancer EVO600+ bylo v úvodu sezóny čerstvě dokončeným strojem, který chtěl Marek v průběhu roku postupně naučit závodit. Tento cíl se začal dařit už od úvodních závodů sezóny, když zvládal porážet nejen soupeře v českém mistrovství, ale vítězit i při závodech započítaných do mistrovství Evropy. Marek Rybníček nakonec zjistil, že v letošním roce neměl na domácích tratích konkurenci a s 10 vyhranými závody se stal jednoznačným vítězem a tedy mistrem ve své skupině E2-SH. Jeho výsledky ho držely i v čele nadřazeného hodnocení divize 2, kde se rovněž stal nejúspěšnějším jezdcem sezóny. Při slavnostním večeru tak Marek Rybníček přebíral dvě trofeje pro mezinárodního mistra České republiky za umístění ve vrchařské sezóně 2014.

Reklamní polepy týmových partnerů, v čele s olejářskou firmou Liqui Moly, se v průběhu sezóny nejrychleji svezly na kapotách sportovních prototypů, které jsou zařazeny do divize 3 a startovaly za náš tým. Tím nechceme snížit kvality týmových kolegů v nižších divizích, ale je třeba brát ohled na výkonnost spiderů, které svojí účastí zdobí vrchařská klání. Trojí zastoupení ve skupině E2-SC měl LMRT prostřednictví Jakuba Trnky, Davida Komárka a Jiřího Špalka. Jiří Špalek se v útrobách sportovního prototypu v letošním roce představil vlastně náhodou a u této náhody zůstal v průběhu celé sezóny. Po destrukci motoru ještě při předsezónním testu v jeho Mitsubishi Lancer vyzkoušel vítr ve vlasech při závodní jízdě v loňské akvizici Davida Komárka – Normě M20F BMW. Učební sezónu zvládl v konečném hodnocení jako čtvrtý v pořadí své skupiny.

Davida Komárka – dalšího člena Liqui Moly Racing Teamu jsme v letošním roce také viděli v nové roli, a sice jako uchazeče o absolutní mistrovský titul v nejrychlejší divizi 3. Do sezóny vstoupil podobně jako Marek Rybníček s velkou neznámou prostřednictvím nového prototypu Norma M20FC. Novinkou pro něho byl nový model vozu, jehož šasi je zkonstruováno nikoliv z ocelových trubek, ale z kompozitu uhlíkových vláken. Rovnici, která představovala kooperaci jezdce a jeho nového vozu, ještě „zdobila“ jedna neznámá. Ta pramenila z výběru pohonu v podobě přeplňovaného motoru Mitsubishi. Tato koncepce totiž není příliš obvyklá a pro Davida Komárka a Liqui Moly Racing Team představovala tato volba velkou výzvu. Dětské nemoci nově připraveného speciálu sice poznamenaly úvodní podnik sezóny, ovšem v dalším průběhu roku se zástupce LMRT v divizi 3 vyšvihnul na úroveň pozdějšího vítěze českého šampionátu Miloše Beneše a sváděl s ním vyrovnané jízdy, což přineslo do týmu pozitivní nadšení. Při posuzování výkonnosti Davida Komárka s Milošem Benešem hovoříme o absolutním pořadí letošní sezóny, kde si David v závěrečném pořadí šampionátu vyjel nejlepší umístění jeho dosavadní vrchařské kariéry, a sice titul vice-mistra, stejně jako v rámci divize 3, kde rovněž přebral při vyhlašování cenu za stříbrnou pozici. Ve své skupině ale nenašel soupeře a mezi sportovními prototypy E2-SC si dojel pro zlato. Úspěšná premiérová sezóna Davida Komárka s Normou M20FC zpečetila letošní výbornou bilanci Liqui Moly Racing Teamu na českých kopcích.

S posledním podnikem závodního kalendáře vychladly motory závodních vozů Liqui Moly Racing Teamu a s posledním získaným pohárem při udílení cen nejlepším vrchařům za rok 2014 skončily hlavní události letošního motoristické sezóny. Liqui Moly Racing Team zvládl souboje na závodních tratích ke své spokojenosti a svým partnerům se odvděčil maximálním úsilím pro zisk sportovních úspěchů. Těšíme se na společné dobývání dalších trofejí v sezóně 2015!

LMRT 01

LMRT 02

LMRT 03

LMRT 04

LMRT 05

LMRT 06

LMRT 07

LMRT 08

Foto a text: Lukáš CHolasta

Další články

SouthRacing CE

Potkejte se s Tomášem a Davidem na Racing Expo 2019
Číst více >

Drotár Autošport

Stretnutie majstrov opäť s Igorom Drotárom
Číst více >

SouthRacing CE

Tomáš Ouředníček potvrdil start na Rallye Dakar 2020
Číst více >

Mičánek Motorsport

Mičánek Motorsport powered by Buggyra nebyl v bitvě tří kontinentů jen do počtu
Číst více >

Mičánek Motorsport

Mičánek Motorsport powered by Buggyra zažil bodově bohatý pátek
Číst více >