Cross Olejový průvodce
Triangle

LMRT - Ecce Homo 2015

Podruhé v jednom roce směřoval Liqui Moly Racing Team do moravského Šternberka kvůli účasti při závodě Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu. Tentokrát na jezdce Davida Komárka, Martina Jermana, Marka Rybníčka, Jiřího Špalka, Filipa Sajlera a Martina Zemana čekala téměř pětikilometrová verze slavné tratě Ecce Homo. Průběžná tabulka šampionátu hovořila jasně ve prospěch týmu, kdy za jistých okolností mohla hned trojice jezdců slavit v případě dobrého výsledku po šternberském závodě mistrovské tituly. Ve všech třech divizích drželi reprezentanti „olejářů“ vedoucí pozice - Martin Jerman opanoval divizi 1, Marek Rybníček divizi 2 a David Komárek sahal po titulu v královské divizi 3 i po postu absolutního mistra pro rok 2015.

Závodní jízda na nejslavnější české trati je vždy velkým okamžikem, jedinečný profil Ecce Homo svědčí především sportovním prototypům a formulím a v této kategorii zastupovali Liqui Moly Racing Team Jiří Špalek a David Komárek. Pilot Normy M20F s motorem BMW v útrobách, Jiří Špalek, si vybral pro tento závod Černého Petra. Už v tréninku ho nejdříve zradila v jeho Normě spojka, a i když mechanici zvládli její výměnu v krátkém čase mezi prvním a druhým tréninkem, zastavila definitivně jeho účinkování ve Šternberku porucha motoru. Technické potíže sužovaly i Davida Komárka, který měnil alternátor i turbo u svého přeplňovaného motoru uloženého v karbonovém speciálu Norma M20FC. David se po odstoupení svého týmového kolegy proměnil z kandidáta na absolutní triumf v letošním ročníku domácího mistrovství na jeho vítěze, protože matematika hovořila před závěrečnými dvěma podniky jednoznačně pro jeho prvenství. Boj na Ecce Homo nevzdal ani přes technické potíže a se svými mechaniky dokázal svůj speciál připravit pro odpolední závod, kde se chtěl pokusit o další vítězství v letošní sezóně. „Mé potíže jsou daní za vývoj, který na svém voze aplikuji v průběhu letošní sezóny. Nicméně můj zkušený tým mechaniků zvládl všechny problémy odstranit a můžeme pokračovat v závodě. Tréninkové časy naznačily, že se pojede hodně rychle a na souboj s Vaškem Janíkem se těším,...“ nechal se David Komárek slyšet v průběhu přestávky mezi tréninkem a závodem.

Čerstvý mistr republiky ve skupině E2-SC i ten absolutní měl před sebou závod proti domácímu Václavu Janíkovi, který těsně v obou tréninkových jízdách Davida zdolal. Závodní jízdy se odvíjely ve stejné režii. Těsný souboj Davida s Václavem byl ozdobou celého závodu a do poslední chvíle nebylo jisté, kdo zvládne v součtu dvojici závodních jízd rychleji. Konečná diference 1,34 sekundy ukázala jako vítěze Václava Janíka. David Komárek tak svůj boj ve Šternberku završil konečnou druhou příčkou v absolutním hodnocení.

Další z kandidátů na mistra své divize byl Marek Rybníček. Ve Šternberku nastoupil Marek tradičně s Mitsubishi Lancer EVO600+ s nímž zvládl šternberský závod ve skvělém tempu. Své časy srovnával především proti dosaženým časům při závodě mistrovství Evropy v červenci a posun o celkem 2 sekundy ukázal velký progres. „Ideální počasí dovolilo mému vozu dosáhnout vyšších rychlostí na rovinkách. V červnu byla moc vysoká teplota a to není pro můj přeplňovaný motor ideální. Cílem tohoto závodu je pro mě uzavřít s předstihem letošní cestu za titulem.“ Jak si Marek předsevzal tak také učinil. V rámci skupiny neměl rovného soupeře a celkovým třetím absolutním místem potvrdil pozici krále skupiny E2-SH a divize 2, kde je jistým držitelem mistrovského titulu.

Liqui Moly Racing Team zkompletoval sbírku titulů z letošní sezóny i díky výkonům Martina Jermana. Ten si před Šternberkem dojel pro bronz při závodě mistrovství Evropy ve slovinské Ilirské Bistrici a v dobré formě si dojel zazávodit i na Ecce Homo. Svého Lancera vyslal do závodních jízd jako nejrychlejší stroj ve skupině N i přes jeden nedokončený trénink. Martin dokázal za sebou nechat Jiřího Lose, Tomáše Vavřince, Dominiku Benešovou i svého týmového parťáka Filipa Sajlera. Sebejistým výkonem i ve druhé jízdě zvládl završit vítězně nejen tento závod, ale i celkové hodnocení divize 1 a rovněž skupiny N pro letošní rok českého šampionátu. I do rukou Martina Jermana tedy připadnou mistrovské poháry při předávání titulů.

Šternberská trať přinesla Liqui Moly Racing Teamu rozhodující bodový zisk, s nímž je definitivně určeno, že všechny čtyři nejcennější trofeje s letopočtem 2015 budou v jeho držení. Konečnou tečku za letošní sezónou udělá poslední závodní víkend letošního roku v Divákách u Hustopečí, kde se pojede tradiční Divácká 13. I zde nebude Liqui Moly Racing chybět...

LMRT 01

LMRT 02

LMRT 03

LMRT 04

LMRT 05

LMRT 06

LMRT 07

LMRT 08

LMRT 09

LMRT 10

LMRT 11

LMRT 12

LMRT 13

LMRT 14

LMRT 15

LMRT 16

LMRT 17

Zdroj: TZ Liqui Moly Racing Team - Ecce Homo Šternberk #2 2015
Text a foto: Lukáš CHolasta

Další články

SouthRacing CE

Potkejte se s Tomášem a Davidem na Racing Expo 2019
Číst více >

Drotár Autošport

Stretnutie majstrov opäť s Igorom Drotárom
Číst více >

SouthRacing CE

Tomáš Ouředníček potvrdil start na Rallye Dakar 2020
Číst více >

Mičánek Motorsport

Mičánek Motorsport powered by Buggyra nebyl v bitvě tří kontinentů jen do počtu
Číst více >

Mičánek Motorsport

Mičánek Motorsport powered by Buggyra zažil bodově bohatý pátek
Číst více >