Cross Olejový průvodce
Triangle

Nutrend racing - Gorjanci 2014

Pro Nutrend Czech National Team je evropský pohár v roce 2014 prioritním šampionátem a tak pochopitelně nemohl šternberský tým na jihu Slovinska chybět.“ Nutrenďácké“ dvojici, Jiřímu Svobodovi a Václavu Janíkovi nestihly ani vystydnou motory jejich speciálů po minulém týdenním závodě v italském Lo Spino a už opět byly v provozu - ve vysokých otáčkách na 4,3 kilometrů dlouhé trati v Gorjanci.

Tým Nutrend přijížděl do Slovinska v roli jasných favoritů závodu. Václav Janík, coby loňský držitel trofeje FIA a letošní průběžně vedoucí jezdec FIA International Hill Climb Cup, dostal startovní číslo jedna a do závodu nastupoval jako největší favorit ve skupině monopostů E2-SS. V jeho prospěch totiž hrálo absolutní vítězství na této trati z roku 2012 a druhé místo z loňského ročníku závodu. Při pohledu na startovní listinu Gorjanci 2014 mu byl bezesporu největším soupeřem v boji o absolutní prvenství velmi zkušený maďarský pilot Laszlo Szasz. Tréninkové jízdy ale tuto predikci vyvrátily. Po sobotních trénincích totiž patřil nejrychlejší záznam Jiřímu Svobodovi, který se dokázal s dvoulitrovým sportovním prototypem prosadit na úplné čelo výsledkových listin. Na kluzké hrbolaté trati našel rychle správné tempo a v sobotu překvapil zbytek startovního pole.

Václav Janík se v sobotu tolik nebavil za volantem své Loly, tedy při porovnání s jeho týmovým kolegou. Z původních třech tréninkových jízd totiž absolvoval jen dvě. Druhý sobotní výstup se v jeho podání totiž nekonal, příčinu byste našli ve stávkujícím snímači otáček motoru: „Bohužel nás v sobotu pozlobila technika. Před druhým tréninkem se nám nepodařilo nastartovat motor Loly a tak jsme museli hledat příčinu. Tu jsme odhalili a na vině byl stávkující snímač otáček. Bohužel jsme neměli náhradní, ale pomohlo, že jsme před jízdou tolik nezahřívali motor. Bohužel ani nikdo ze soupeřů nám nedokázal půjčit nový snímač, tak budu doufat, že zvládneme závod dokončit i s tímto hendikepem. Sobotní tréninky patřily zaslouženě Jirkovi, dlouhá ‚šňůra‘ závodů mu prospěla. Je rozjetý z Itálie a to jde hodně znát. Bylo by skvělé udržet naše pozice i v zítřejším závodě.“

Úspěšně absolvovat závod znamenalo pro Nutrend Racing pokořit celkem třikrát závodní trať v Gorjanci. Dráha je totiž kratší pěti kilometrů a tak byl závod hodnocen dle součtu třech jízd. Jiří Svoboda hned v té úvodní zamířil k času pod 1:45 a tím dosáhl nejen posunu vlastního maxima, ale i průběžné vedoucí pozice. Z té ho nesesadil ani Marietto Nalon či Laszlo Szasz, jenž využívají formulí s třílitrovým motorem. Podařilo se to až poslednímu muži na trati, Václavu Janíkovi, a tak bylo pořadí po úvodní jízdě Janík, Svoboda a třetí byl další z českých jezdců Petr Trnka. Pro Nutrend Racing náramně vydařený začátek nedělního programu. Mírné obavy se jen snášely nad výdrží nevyzpytatelného snímače otáček. Ten naštěstí splnil svoji funkci i ve druhém výstupu dne, kde oba jezdci v barvách Nutrendu dokázali udržet své pozice na čele závodu. Jiří Svoboda dokonce zvládl stále držet krok s maďarským borcem Szaszem a před závěrečnou jízdou měl 3 sekundy náskoku, který by mu zaručoval dosavadní letošní nejlepší výsledek - druhé absolutní místo v celkovém hodnocení závodu.

Že se v Gorjanci závodilo do posledního měřeného metru potvrdily časy ze třetí jízdy. Oba jezdci Nutrendu předvedli početnému diváckému osazenstvu v okolí tratě své nejlepší letošní výkony na slovinské trati. Jiří Svoboda i po závěrečné jízdě dokázal udržet náskok na Szasze a se svým osobním rekordem 1:44,13 se loučil s letošním ročníkem závodu: „Skvělý víkend. Podařilo se vše co se dalo. Norma fungovala skvěle a spokojený jsem i se svým výkonem. Podařilo se mi oproti loňsku výrazně zrychlit a také jsem pokořil velmi rychlého Szasze. Druhé místo je maximem v dnešním závodě a náležitě si ho cením,...“.

K radosti celého týmu přispěl i výsledek Václava Janíka. Jízdou 1:41,8 zaznamenal rovněž své osobní maximum a pochopitelně i druhý triumf v historii tohoto závodu. Právem z jeho slov po vítězné jízdě pramenila radost: „Skvělé. Máme první dvě místa v závodě a oba jsme s Jirkou opanovali svým skupinám. Není být z čeho zklamaný. Závod na rychlé trati v Gorjanci nám vyšel na jedničku i díky tomu, že závodní tempo vydržel i zlobivý snímač otáček mého motoru. Ze Slovinska opět vezeme maximální počet bodů do evropského poháru, což byl cíl.“

Nutrend Czech National Team tedy vytěžil z cesty do dalekého Slovinska maximum a i nadále vévodí průběžnému hodnocení šampionátu. „Double“ pro Nutrend Racing podtrhl náročný program posledních týdnů, kdy po čtyřtýdenním maratonu po závodech mistrovství Evropy a evropského poháru bude opět jeden z volných víkendů. Nicméně Nutrend Racing ještě absolvuje v tomto týdnu náročný závod 12h Le Slovakia Ring, kde tým nasadí BMW M3 GTR4, tak nám držte palce i na okruhu!

Nutrend 01

Nutrend 02

Nutrend 03

Pavlína Janíková - Janík Motorsport

Další články

Drotár Autošport

Igor Drotár poteší fanúšikov aj na Auto Show
Číst více >

Marek Rybníček

Auto Show aj s majstrom kopcov Marekom Rybníčkom
Číst více >

Instaforex Loprais Team

Loprais testuje Pragu V4S DKR pro Dakar 2020
Číst více >

SouthRacing CE

Potkejte se s Tomášem a Davidem na Racing Expo 2019
Číst více >

Drotár Autošport

Stretnutie majstrov opäť s Igorom Drotárom
Číst více >