Cross Olejový průvodce
Triangle

TATRA BUGGYRA RACING - DAKAR 2017 - E03

Vynikající výkon opět předvedla ve třetí etapě posádka Martina Kolomého, která zajela druhý nejrychlejší čas a stejná pozice jí patří i v průběžném pořadí. Aleš Loprais nabral půlhodinovou ztrátu poté, co musel přímo na trati měnit se svou posádkou servo pumpu.

O zrádnosti první náročné etapy, která začala stoupat do argentinských hor, se přesvědčil i favorit kategorie automobilů Nasser Al-Attiyah, který havaroval a odstoupil. V nemocnici bohužel skončil Ivan Jakeš, kterého trefil blesk. „Moc mě mrzí, že je Ivan v nemocnici, jsme dlouholetí kamarádi a když jsem začínal na Dakaru, tak jsme byli spolu v jednom týmu. Nahoře bohužel opravdu pršelo, padal sníh, tak je možné, že se taková věc stala,“ uvedl v bivaku Martin Kolomý.

Vysoké teploty vystřídal mráz a sníh, který bude účastníky Rally Dakar nejspíše provázet i další dny. Toho se však nezalekli Martin Kolomý a bratři Kiliani a dojeli si pro další pódiové umístění. „Výsledek dobrý, ale od první půlky nám nejde spojka, takže jsem se s tím hodně trápil. V těch těžkých pasážích jsem jednou tak kroutil volantem, že jsem si vypl pásy a vyletěl z nich. Musíme tedy udělat pár změn, opravit to a pojedeme bojovat dál,“ řekl druhý v cíli Kolomý. Stejná pozice patří posádce TATRA BUGGYRA RACING týmu také v průběžném pořadí, když je o vedení připravila tříminutová penalizace za nedodržení padesátikilometrové rychlosti na jednom úseku.

Podstatně hůře dopadl Martin Prokop, který zajel v kategorii automobilů skvělý devátý čas. Za minutí kontrolního bodu však česko-rakouská posádka obdržela hodinovou penalizaci. Problémy s hledáním kontrolních míst měla i posádka Martina Kolomého. „Rozpoznal jsem brzy, že jsme minuli kontrolní bod, ale zajeli jsme si jen 500 metrů. Bylo tam hodně aut, která hledala ten bod, takže se prášilo a nemohli jsme najít tu správnou cestu. Navíc v tom místě, kterým se mělo projet, byl převrácený osobák, takže to bylo opravdu tvrdý,“ popisoval komplikace při navigačních manévrech René Kilian.

Etapu měl dobře rozjetou také Aleš Loprais s Janem Tománkem a Jirkou Strossem. Ti byli až do posledního mezičasu na pátém místě se ztrátou čtyř minut. Do cíle však dojeli jako patnáctí. „Nádherná etapa, mne se to moc líbilo. Bohužel 20 kilometrů před cílem nám prdla servo pumpa, takže jsme stáli a měnili ji. Ztráta je veliká, ale je to pořád začátek, tak se na nás snad usměje štěstí a nebudou se nám dít takovéto patálie,“ uvedl v cíli Aleš, kterému i nadále patří jedenáctá příčka se ztrátou třiceti minut na vedoucího Nikolaeva s Kamazem.

Čtvrtá etapa ze San Salvadoru do Tupiza zavede účastníky Dakaru z Argentiny do Bolívie. „Dnes nás tedy čeká další kolečko na státní hranici. Hlavně nás ale varoval pořadatel před dunami, takže jestli to bylo včera těžké, dnes to bude horší,“ poukazuje na zrádnosti čtvrteční etapy manažer týmu Jan Kalivoda.

Výsledky 3. etapy:
1. Nikolaev Kamaz 2:45:51
2. KOLOMÝ TATRA +3:48
3. Villagra Iveco +4:33
4. Viazovich MAZ +5:36
5. Stacey MAN +11:38
15. LOPRAIS TATRA +29:55

Výsledky po 3. etapě:
1. Nikolaev Kamaz 5:57:56
2. KOLOMÝ TATRA +2:27
3. Villagra Iveco +4:07
4. Viazovich MAZ +5:07
5. Versluis MAN +10:47
11. LOPRAIS TATRA +30:32

Foto: BUGGYRA media
Zdroj: BGR17 - DAKAR - Kolomý opět v top 3, Loprais s problémy