Cross Olejový průvodce
Triangle

LIQUI MOLY RACING TEAM

Poměřit svoji rychlost s evropskou špičkou vyrazil Liqui Moly Racing Team do rakouského Rechbergu, kde byl zahájen letošní šampionát Mistrovství Evropy závodů automobilů do vrchu. Hájit čest českého týmu u jižních sousedů vyrazil Martin Jerman s Lamborghini Gallardo v rámci skupiny GT a Marek Rybníček s Fordem Fiesta WRC EVO jedoucí samozřejmě v hodnocení skupiny E2-SH.

Na Rechbergu bylo hlavním tématem počasí, studená vlna strašila především v týdnu před závodem, když v polovině dubna přinesla sněhové přeháňky. Pro Rechberg je sníh nic netradičního, ale letos tomu bylo právě naopak. Všude v okolí poletující sníh, ale na Rechbergu jen nízké teploty. Závod tak nebyl ovlivněn přítomností sněhových jazyků či závějí, tak jak tomu bylo po cestě na závod v okolí Vídně. Pojďme ale k závodu. Martin i Marek se s pěti kilometrovou tratí znají velmi dobře díky startům z předešlých let ovšem během té doby již vystřídali celou řadu závodní techniky. V současnosti oba sedlají své vozy druhou sezónu: „Loni jsem s Lamborghini na Rechbergu startoval poprvé a prakticky to pro mě byl druhý start vůbec, tehdy jsem se s vozem ještě seznamoval. Letos jsem o hodně dál, vůz už je také více upravený a přizpůsobený na tratě závodů do vrchu. Těším se na souboje s konkurencí ať už to bude domácí Tessitore nebo Ján Miloň s novinkou BMW Z4 GT, letos se budeme potkávat celou sezónu v mistrovství Evropy, takže Rechberg napoví o našich možnostech,“ hovořil o svém letošním vstupu do mistrovství Evropy Martin Jerman.

Sobotní program byl tvořen trojicí tréninkových jízd, kde mohli oba piloti Liqui Moly Racing vyzkoušet svoji připravenost pro nedělní závod. Marek Rybníček se s Fiestou snažil navázat na loňské úspěchy při závodech mistrovství Evropy a rozhodně se chtěl prosadit na nejvyšší posty. V tréninku jeho vůz ale potrápily technické problémy: „Mám potíže s brzdami. Nemůžeme přijít na příčinu, ale od začátku tréninků máme přebrzděnou zadní nápravu, takže nemůžu zcela využít brzdný účinek. Hledáme i optimální nastavení nového podvozku. Je to první závod sezóny na klasické trati, takže hledáme nejlepší cestu, jak vůz přizpůsobit místní hrbolaté trati. Sobotní tréninky ale i přes tyto potíže vyšly vcelku dobře. Časem se držím nejrychlejších, dělí nás jen minimální rozestup. Zítra to bude pěkný závod, snad se mechanikům podaří odstranit problémy s brzdami,“ hodnotil tréninkový den Marek Rybníček, kterého od nejrychlejšího času dělilo 1,5 sekundy. Martin Jerman měl situaci ve své skupině rozdílnou. Ital Peruggini byl favoritem a prognózy se potvrdily již během tréninku. Všem soupeřům poodskočil a bylo jasné že se bude rozhodovat o dalších pozicích mezi trojicí Jerman, Tessitore a Miloň. V tréninku si Martin Jerman připsal třetí nejrychlejší čas ve skupině GT a do závodu tedy musel najít prostor pro zrychlení, aby se mu podařilo pokořit druhého Tessitoreho.

Závodní den jezdcům Liqui Moly Racing nepřinesl mnoho odlišného od sobotních tréninků. Martin Jerman bojoval především s vlastními časy. Už po první jízdě byly karty rozdány, když Peruggini poodskočil všem soupeřům a Tessitore využil znalosti domácí tratě. Martin Jerman zahájil závod na třetí pozici s 1,5 sekundovým náskokem na čtvrtého Miloně. V závěrečné jízdě sice našel prostor pro vylepšení a zajel svůj nejrychlejší čas s Lamborghini, ale na vylepšení konečné třetí příčky to nestačilo: „Jsem se svými jízdami spokojený. Ráno jsem sice na studených gumách začal pomaleji než jsem chtěl, ale odpolední jízda již byla lepší. Peruggini má o několik generací novější vůz a jeho jezdecké umění je velké. Zaslouženě vyhrál. Doufal jsem, že více potrápím Tessitoreho, tomu závod vyšel skvěle a před jeho domácím publikem ho bylo těžké porazit. Těším se na další souboje během letošní sezóny, s Lamborghini se stále zrychluji a očekávám jak bude velké moje zrychlení ve srovnání s loňskými časy.“

Markovi se závodní den nepodařilo odjet bez přetrvávajících problémů s brzdami. Podařilo se sice odladit nastavení podvozku, které byl po zákrocích mechaniků výrazně lepší, ale nešlo se zcela spolehnout na brzdy. V první závodní jízdě sice dosáhl osobního maxima na Rechbergu, ale stále s vědomím, že není tato jízda plnohodnotná. Soupeřům Vitverovi a Michlovi se podařilo poodskočit o 4 sekundy a to už se v tak vyrovnaném závodě těžko dotahuje. Marek si po první jízdě zajistil třetím nejrychlejším časem bronzovou pozici. V druhém závodě již jen kontroloval svoji pozici, takže stejně jako jeho týmový kolega završil svoji účast při úvodním podniku letošní sezóny evropského šampionátu ziskem bronzu. „Letošní Rechberg byl nesmírně těžký. Chladné počasí nedopřálo optimální podmínky pro pneumatiky, ale samozřejmě podmínky měly všichni stejné. Dan i Vladimír zajeli parádně a právem byli v konečném hodnocení přede mnou. Já jsem věděl, že budu ztrácet už před závodem. Problém s brzdami nebylo možné odstranit v místě závodu, takže jsem musel při brzdění volit opatrnou strategii a tím pádem jsem ztrácel. Do dalších závodů už ale bude vše v pořádku. Posunuli jsme se i s nastavením nového podvozku a do dalších závodů tak budeme mít zkušenosti, které nás zrychlí. Třetí místo v evropské konkurenci je parádní výsledek a pro mě dobrý vstup do letošní sezóny. Nyní se už těším na domácí závod v Náměšti, kde bude Liqui Moly Racing Team pokračovat ve svém programu…“ završil svými slovy svoji účast na Rechbergu Marek Rybníček.

Liqui Moly Racing Team si tedy z rakouského závodu, prvního závodu letošní sezóny mistrovství Evropy, odváží dvojí bronzové umístění a první body do hodnocení ME. Nyní bude tým směrovat své síly na přípravu techniky pro domácí závod v Náměšti nad Oslavou, kde bude pokračovat seriál domácího šampionátu.

Lukáš Cholasta - Tisková zpráva Liqui Moly Racing Team - TZ 03 / 2017