Cross Olejový průvodce
Triangle

Vydechnutí pro vzduchový filtr

Květen 2017 - Pro bezproblémový spalovací proces vyžaduje motor motocyklu mnoho čistého vzduchu. Vzduchový filtr to zajistí a odfiltruje veškeré částečky nečistot a prachu. Časem se však jeho kapacita snižuje. Je možné ji však opět zvýšit vyčištěním filtru. Německý výrobce, který se specializuje na motorové oleje a přísady, společnost LIQUI MOLY, nabízí nový čistič vzduchových filtrů pro motocykly.

Spolehlivý filtr je velice důležitý, protože nečistoty ve vzduchu působí v motoru jako smirkový papír a mohou vést k předčasnému opotřebení dílů v motoru. „Částečky nečistot a prachu nezpůsobují škody jen na motoru. Jsou ohroženy i další díly ve vzduchovém sacím kanálu, jako je např. měřič hmotnosti vzduchu“, říká David Kaiser, vedoucí oddělení výzkumu & vývoje u společnosti LIQUI MOLY.

Filtr má omezenou jímavost, stejně jako třeba houba. Vyčištěním je možné, dosáhnout opět optimálního průtoku vzduchu. Speciálním prostředkem, který je určen pro filtry z pěnové hmoty, je nový čistič vzduchových filtrů pro motocykly od společnosti LIQUI MOLY. Jedná se o koncentrát, který je možné ředit vodou. Je velice účinný, rychle rozpouští prach, olej a tuky, aniž by se poškodily pěnové póry.

Potřebujeme vůbec nějaký speciální čistič? Na internetu se často diskutuje o prostředcích, jako jsou benzín nebo nafta. Ani jeden z těchto přípravků David Kaiser nedoporučuje: „Benzín má sice čisticí schopnosti, ale může citlivé filtry zcela poškodit.“ V nejhorším možném scénáři pěna ztvrdne nebo se může zdeformovat. U nafty je dle šéfa vývoje problémem rozpouštění anorganických sloučenin z filtru. „Nafta zde není vůbec vhodná. Písek, sůl, prach a bláto je možné rozpustit pouze vodou.“ Kromě toho jsou nafta a benzín docela rizikové prostředky. Například vdechování jejich par je zdravotně závadné. Při styku s pokožkou může docházet k podráždění a tyto látky mohou být dokonce rakovinotvorné.

„Čistič vzduchových filtrů pro motocykly od společnosti LIQUI MOLY neobsahuje rozpouštědla, je biologicky odbouratelný a díky němu je filtr za krátkou dobu opět čistý“, říká David Kaiser. Důležitá informace: Nikdy filtr neždímejte. Tím ho můžete poškodit. Před montáží ošetřete filtr olejem na vzduchové filtry pro motocykly od společnosti LIQUI MOLY.

Peter Szarafinski, Liqui Moly GmbH