Cross Olejový průvodce
Triangle

Nutrend Racing - Zaluž 2017

První zahraniční vrchařský závod týmu v letošní sezóně se konal na polsko-ukrajinské hranici, kde se pořádá na 4700 metrů dlouhé trati podnik polského šampionátu, započítávaný do FIA poháru.

Tým Nutrend Racing již získal na této trati mnoho zkušeností za všelijakých podmínek, s různou závodní technikou i v rozmanitém jezdeckém složení. Letošní ročník závodu absolvovala trojice Václav Janík, Jiří Svoboda a nově se s Normou M20FC 2017 připojil k týmu Richard Meixner, jenž si svým startem odbyl premiéru se sportovním prototypem na závodech do vrchu.

Trio pilotů reprezentující barvy Nutrend Racing, přijíždělo s rozdílnými plány. Václav Janík, coby několikanásobný absolutní vítěz závodu a od loňského roku držitel tamního traťového rekordu, pomýšlel na další posunutí limitů a obhajobu vítězství: „Polský závod je velmi rozmanitý, co se týče podmínek. Jede se v zalesněném údolí, počasí je tady často proměnlivé a hodně bude rozhodovat stav závodní tratě. V Polsku se totiž příliš neřeší provozní kapaliny rozlité po trati a to je velmi záludné. Loni se nám podařilo pokořit rekord tratě a letos bychom rádi opět tuto metu posunuli. Prozradilo by to naši letošní výkonnost a případně potvrdilo dobrou práci mechaniků při přípravě mojí Normy M20 FC Turbo.“ Jiří Svoboda si toužil napravit chuť pří jízdě s jeho Normou M20F, protože při okruhovém závodě v Maďarsku ho potrápil motor a Jiří se příliš nesvezl. Tuto nelichotivou situaci chtěl napravit v Zaluži. Na Richarda Meixnera čekaly na východě Polska nové zkušenosti s jízdou v otevřeném speciálu Norma. Své první kroky s „plackou“ již za sebou měl z testů na okruhu, nyní na něho ale čekala nová výzva v podobě přírodní tratě…

Bohaté zkušenosti, které tým nasbíral v předešlých sezónách, využil bezezbytku při cestě za vítězstvím Václava Janíka v letošním ročníku závodu. Tréninkový program během sobotního dne silně ovlivnil déšť, kdy se střídavě nad tratí snášely kapky deště a povrch tratě tak neustále měnil své vlastnosti. Tým se rozhodl po dvou sobotních jízdách odstavit trojici Norem a raději se soustředit na výkon v nedělním závodě. Rozhodnutí to bylo správné, což potvrzovaly zprávy z tratě, kde se dokonce objevila mlha a samozřejmě, jak příznačné pro polský závod, množství oleje z vozů soupeřů, kteří pokračovali v sobotním programu.

Vrchol závodního víkendu přišel tradičně na pořadí až v neděli, kdy byla ještě možnost odjet dva tréninky s následující dvojicí závodních jízd. Neděle byla naprosto odlišná od předchozího dne z pohledu předpovědi počasí. Zraky jezdců i celého týmu Nutrend Racing mohly sledovat modrou oblohu se silnými paprsky jarního slunce. Takové okolnosti zajišťovaly potřebné podmínky pro maximální využití potenciálu sportovních prototypů proti cestovním vozidlům s pohonem všech kol, které dominovaly mokrým sobotním tréninkům. Václav Janík na osychající trati zajel druhý nejrychlejší čas nedělního tréninku: „Tréninky jsme zvládly v bezpečném tempu. Své trumfy chystáme až na závodní jízdy. Závod ale bude těžký. Trať je nesmírně kluzká a špinavá. Čtyřkolky mají na takovém povrchu výhodu, ale pokud vydrží počasí nebojím se, že bych neměl mít potřebnou rychlost abych je překonal. K rekordnímu loňskému času se asi jen sotva přiblížím, není takové teplo jako loni a trať je opravdu silně znečištěna,“ hovořil těsně před závodem o situaci v Zaluži Václav Janík.

Václav Janík přijel do Zaluže jako favorit na vítězství a svoji roli bezezbytku naplnil už od první závodní jízdy. Znalý místních poměrů se vypořádal s nástrahami kluzké tratě. Početné divácké kulise předvedl dvojici nejrychlejších jízd závodního víkendu a s jasným odstupem si mohl v cíli závodu připsat první letošní vítězství. S dobře připraveným strojem si zajistil jistý náskok na druhého Poláka Dubaie a třetího Slováka Bereše. Jiří Svoboda si při prvním podniku mezinárodního poháru připsal cenné body za  třetí místo v rámci skupiny E2-SC a páté místo v celkovém hodnocení. „Obhajoba vítězství byla tentokrát snazší. Svolilo nám to počasí, které mi dovolilo zajet rychlé časy a s náskokem vyhrát. Náročnější závody budou teprve následovat, nicméně celý tým odvedl kus práce a vítězství patří především jim. Měl jsem perfektně připravené auto, které fungovalo tak, jak jsem potřeboval. Dařilo se i týmovým kolegům s dvoulitry. Jirka Svoboda se konečně pořádně svezl s opraveným motorem a Richard předvedl, že je zkušený vrchař, když dovezl Normu do cíle v pořádku i se slušnými časy. Celkově jsme spokojení, nyní nás čeká náročný program, tak doufám, že se nám podaří navázat na dobrý začátek z polské Zaluže,“ konstatoval absolutní vítěz ze Zaluže 2017 Václav Janík.

Nutrend Racing nyní bude pokračovat v mezinárodním poháru, který se pojede už tento víkend ve slovenské Jahodné. Specifická slovenská trať byla i loni kořistí Nutrend Racing, kde se rovněž radoval z vítězství Janík. Pokusit se o obhajobu bude cílem i pro tento závod, kde se opět postaví na start stejná trojice jako v Zaluži, tedy Václav Janík, Richard Meixner a Jiří Svoboda se sportovními prototypy Norma…

Pavlína Janíková, JV Sport Racing Team s.r.o.