Vrchařská sezona 2021
Ani v právě uplynulém roce nechyběl šternberský tým Janík Motorsport v barvách Nutrend Racing na přírodních tratích závodů do vrchu. Tato disciplína „je součástí týmové DNA“ a tak se i loni se svými speciály objevovali jezdci na domácích i evropských tratích. Složitá covidová situace, která svírá v posledních měsících celý svět, se nevyhnula ani motoristickým akcím, což bylo patrné i na počtech uspořádaných vrchařských závodů. Primární byla pro tým účast v mezinárodním vrchařském poháru FIA – FIA IHCC 2021, ale měli jsme zastoupení i v historickém mistrovství Evropy a k tomu pochopitelně nemohlo chybět účinkování na domácí trati Ecce Homo Šternberk.
Souboje s časomírou a kopci se v loňském roce za Janík Motorsport zúčastnila celá řada jezdců. V soudobých vrchařských speciálech se především objevovali Václav Janík, Marek Rybníček, Jiří Svoboda a David Dědek. Svoji práci v roli reprezentanta šternberského týmu také odvedl Aleš Gänsdorfer mezi historickými závodními vozy v rámci evropského šampionátu.
Velký rozruch na začátku roku způsobil s novou technikou Marek Rybníček. Jeho čerstvě připravené KTM X-Bow GTX mělo za cíl vstoupit se svým jezdcem do evropského šampionátu ve skupině nejrychlejších cestovních vozů – mezi siluetami, ale s touto čerstvou novinkou si bohužel poradili sportovní komisaři tím nejhorším způsobem, vůz prozatímně nepřipustili na závodní tratě kvůli nevyjasněné homologaci. Sportovní cíle tak Marek Rybníček musel v rychlosti změnit. Z bojů s evropskou špičkou sešlo, zaměřil se tak alespoň na adaptaci svého speciálu na přírodní vrchařské tratě a rozvoj svých zkušeností s touto 530 koňovou „raketou“. Demonstrační jízdy při mistrovství Evropy na Ecce Homo následně doplnil starty v seriálu Maverick Hill Climb Czech 2021, kde dominoval v celém průběhu sezóny třídě E1+3000/2WD a demonstroval tím potenciál svého nového vozu pro nadcházející sezóny, kdy by chtěl opět bojovat na mezinárodní scéně.
S monopostem MTX 1-10 se v kategorii 5 snažil uspět v evropském šampionátu FIA historických vozů Aleš Gänsdorfer. V šestidílném seriálu soupeřil o titul především s českými kolegy z reprezentace. Pilot reprezentující Janík Motorsport dokonce v úvodu sezóny vedl pořadí své kategorie. V druhé polovině sezóny dlouho opanoval stříbrnou pozici, aby nakonec završil letošní sezónu na konečné třetí příčce v kat. 5.
Trojice Václav Janík, David Dědek a Jiří Svoboda se zaměřila na starty v mezinárodním poháru FIA, jehož kalendář nakonec tvořily pouhé tři podniky. Polsko, Itálie a Německo se stali destinacemi, kde se rozdělovaly body do šampionátu. Jezdci týmu vstupovali do sezóny s rozdílnými pocity a cíli. „Hořký“ vstup do sezóny měl Václav Janík, kterého zklamaly změny předpisů, kdy se těsně před sezónou rozhodlo o omezení jeho závodní techniky, která se tak stala rázem nekonkurenceschopnou. Jednalo se o omezení pohonných jednotek využívajících turbodmychadlo, tedy Norma M20FC Turbo, s níž Václav Janík sbíral úspěchy v předešlých sezónách, musela zůstat v týmových dílnách. Na českého pilota tak čekal návrat zpět do monopostu F3000, a hledání opětovných návyků na předešlý vůz, který ho před lety dovezl k několika ziskům FIA trofeje. Stejnou techniku, monopost Lola F3000, připravil tým pro Jiřího Svobodu. Již tradičně se šternberský pilot snažil o zlepšení svých jezdeckých výkonů v mezinárodní konkurenci, a v letošní sezóně si mohl vyzkoušet přímé boje s týmovým kolegou s identickou technikou. V týmu se přece jen objevil i sportovní prototyp, když se ho zhostil David Dědek, jehož zlákala objemová třída do 2000 ccm. Norma M20FC s motorem Honda ho provezla velmi úspěšnou sezónou, kterou si s tímto „hravým“ spiderem její pilot nadmíru užil.
První start čekal na jezdce Janík Motorsport na domácí trati Ecce Homo, kdy se tým zúčastnil v netradičním jarním termínu závodu na zkrácené verzi tratě. První letošní kilometry na domácím kopci přišly vhod před startem mezinárodních šampionátů. Úvod FIA International Hill Climb Cupu v polské Zaluži nebyl nikterak jednoduchou záležitostí. Na východě Evropy tradičně potrápily jezdce „náročné“ podmínky specificky uklouzané tratě. Českému týmu jezdců se však podařilo najít optimální rychlost a Janík Motorsport zaznamenal uspokojivý vstup do poháru a bral důležité body v první konfrontaci s mezinárodní konkurencí.
Po polském závodě následoval návrat na domácí trať, kde se již v tradičním termínu sešla kompletní evropská špička v rámci závodu mistrovství Evropy. Prestižní závod pro celý tým se tradičně nesl v duchu velké podpory domácích fanoušků a četných návštěv týmových partnerů, kterým se jezdci chtěli ukázat v nejlepším obraze. Trio závodních speciálů v čele s dvojicí monopostů F3000 bylo na trati radost sledovat, a že jezdci na domácí trati umí potvrdili dílčími úspěchy ve svých třídách a skupinách. Následoval další přesun tentokrát pod kopce do Itálie. Tam pokračoval FIA pohár svým vrcholným podnikem – před jezdci Nutrend Racing stál nejnáročnější kopec Evropy v Trentu. Již tak obtížný, přes 17 kilometrů dlouhý kopec, si připravil porci náročnosti navíc, prostřednictvím deštivého počasí. I tyto ošemetné podmínky dokázali všichni jezdci Nutrend Racing zdolat, a tak mohli mířit své další snahy k závěru krátkého kalendáře FIA IHCC 2021. Ten nasměroval závodní jezdce do německého Osnabrücku, kde zase čekala krátká ovšem velmi zrádná trať. Na skvěle připraveném kopci rozhodovaly minimální časové rozdíly a ty také určily konečné pořadí šampionátu.
Trojice závodů FIA poháru měla vždy rozdílné průběhy, ať už kvůli profilu tratě nebo podmínkám které panovaly. Nicméně situace se vyvinula tak, že v prvních dvou závodech nebyl prostor pro chyby, protože ztracené body by nebylo možné v závěrečném podniku dohnat. Tento základní předpoklad se jezdcům podporovaným Nutrend Racing podařilo splnit, a tak se dle předpokladu rozhodovalo o výsledku celé sezóny v posledním německém závodě, kde bojoval Václav Janík o celkové prvenství v kategorii II s Francouzem Petitem a David Dědek s Jiřím Svobodou soupeřili o konečné třetí místo. Časomíra v německém Osnabrücku rozhodla nakonec ve prospěch Francouze Petita, který potvrdil předpoklady a svůj rychlejší spider dovezl pro prvenství nejen v závodě, ale i v celém šampionátu: „Z pohledu týmu Nutrend bylo dosaženo maxima možného. FIA poháru se tým zúčastnil v kompletním programu a podařilo se dokončit všechny tři náročné závody. V konečném hodnocení získali jezdci 2., 3. a 4. místo v kategorii II, což je výsledek, který těší, jak jezdce, tak celý tým. Nebylo to nic snadného, museli jsme zvládnout přestup do jiného vozu, celý tým měl mnoho práce s přípravou třech vozů, navíc v kombinaci s účastí v evropském okruhovém šampionátu TCR. Vše jsme ale zvládli a odměnou nám je již zmíněný výsledek. Velké díky patří celému týmu i našim partnerům, bez jejichž přičinění by takového výsledku nebylo možné docílit“, uzavíral vrchařskou sezónu druhý muž celkového hodnocení kategorie II v rámci evropského poháru Václav Janík. Jak zmínil jezdci týmu si rozdělili i další pořadí v kategorii II, když třetí post obsadil po skvělé sezóně David Dědek díky bravurním jízdám s prototypem Norma a čtvrtý byl týmový kolega Jiří Svoboda.
Janík motorsport