Janík motorsport

Vytvořeno29.10.2020
Janík motorsport

Velmi složitý průběh letošní motoristické sezóny korespondoval s celosvětovou obtížnou situací ve znamení Covid pandemie. Nicméně Nutrend Racingu se podařilo i přes tyto obtíže absolvovat kompletní sezónu závodů na okruzích, kde se prezentoval se speciálem LMP3 a také s novinkou letošní sezóny v podání šternberského týmu – speciálu TCR Hyundai i30 N. Závěrečný podnik přinesl skvělé výsledky v podobě vytrvalostního vítězství Nutrend Racing týmu a povedené premiéry v TCR pro Tomáše Koreného.

Závěrečný sportovní podnik letošní redukované závodní sezóny na poli okruhových klání pro Nutrend Racing měl své působiště na maďarském Hungaroringu. Tým na tento okruh odjížděl s dvojicí závodních speciálů – s cestovním speciálem TCR a sportovním prototypem LMP3. Přítomnost těchto vozů na známém okruhu, který hostí každoročně i seriál formule 1, měla společný cíl pokusit se uspět v náročné konkurenci svých soupeřů v šampionátu TCR Eastern Europe 2020 a ve vytrvalostním klání v rámci FIA CEZ pro divizi 5. V barvách Nutrend Racing se tedy na startovní rošt postavilo duo Hyundai i30 N TCR a Norma M30 LMP3, v jejichž sedačkách se chtěli co nejlépe prezentovat závodní jezdci – Václav Janík, Tomáš Korený a Balázs Volentér.

Novinkou závodu – v podání Nutrend Racing – byla bezesporu opětovná spolupráce týmu s Tomášem Koreným po dlouhé pauze od posledního startu v barvách českého týmu. Ten v závěru sezóny přijal nabídku usednout do továrního speciálu Hyundai i30 N TCR a i s nulovými zkušenostmi s tímto vozem se nebál silné konkurence v šampionátu TCR Eastern Europe 2020. Okruh Hungaroring sice Tomáš velmi dobře zná, ale chování vozu pro něho bylo zcela neznámé. Výborná spolupráce s týmem, mnoho poznatků z minima odjetých kilometrů nakonec přineslo několik nadějných časů v průběhu volných tréninků. Těsné rozestupy soupeřů, které jsou typické pro tento pohárový šampionát, byly patrné v průběhu kvalifikačních jízd, kde Tomáš s minimálním odstupem získal startovní pozici ve středu startovního pole. Do prvního závodu vyrážel ze šestého místa a při svém premiérovém závodě v TCR dokázal rovnocenně držet krok s nejrychlejší skupinou jezdců. Cílem kompletní startovní pole projelo v odlišném pořadí, než kterým následně disponovaly oficiální výsledky, protože kvůli nerespektování limitů tratě došlo k velkému množství penalizací a ty měly vliv na konečné pořadí. Výborný výkon z úvodního vystoupení Tomáše Koreného na podzimním závodě TCR na Hungaroringu tak nakonec podtrhlo skvělé 3. místo!

V době oslav úspěchu Tomáše, již měl tým Nutrend Racing za sebou i jiný výrazný úspěch, a sice vítězství v kvalifikaci na závod Endurance, kde uspěla společná posádka Václav Janík – Balázs Volentér. Pro Balázse se jednalo o první letošní start s LMP3, ale jak ukázala kvalifikace vůbec nic tento handicap neznamenal pro jeho výkonnost. Na domácí trati se mu podařilo najít správný okamžik, kdy vyrazit na trať v průběhu kvalifikace tak, aby optimálně využil volnou dráhu pro zajetí dobrého času. Tato vítězná strategie týmu se nakonec osvědčila a Balázs Volentér zvládl svoji roli a zajel pole position: „Naplňuje mě obrovská radost. Po roční pauze jsem opět v sedačce LMP3 a ihned se mi podařilo dosáhnout tohoto skvělého úspěchu. Jsem velmi rád, že se týmu podařilo najít ten správný moment, kdy vyjet na trať, a i když jsem neměl dráhu zcela volnou, tak se mi díky optimálně odjetému kolu podařilo dosáhnout na nejrychlejší čas.“

To ještě Balázs netušil, jak dramatický závod ho čeká v následujícím programu. Vytrvalostní klání se tradičně startuje stylem letmého startu a tato procedura byla pro maďarského jezdce zcela novou, kdy musel udávat tempo celému startovnímu poli a uvést ho do závodu. I přes první zkušenost se mu tento náročný úkol povedl a do závodu vystartoval skvělým způsobem. Hlavní rival – Slovák Miro Konopka s výkonnějším prototypem LMP2 – byl jasným favoritem závodu, kdy mohl svoji rychlost čerpat díky lepší technice. Ale jak ukázal úvod závodu, tak svoji roli nenaplnil a po hodinách na trati opustil přední příčky. Balázs naopak svůj výkon na čele závodu stále vylepšoval a svým soupeřům ujížděl a budoval si postupně několikasekundový náskok. Události na trati ovšem tuto výhodu brzy smazaly, když na trať musel safety car a startovní pole se opět sjelo. Nejvíce na tomto momentu vydělal Konopka, který tak velmi lehce dokázal stáhnout svoji ztrátu. Balázs Volentér se ale nevzdával, a i po restartu opět udával tempo závodu a několika nejrychlejšími koly zvládl před předávkou vozu do rukou Václava Janíka přidat opět několik sekund k náskoku na čele.

Na Václava Janíka čekal za volantem Normy také nesnadný úkol, když bylo patrné, že Konopkovi se daří využívat rychlosti výkonnějšího stroje a postupně ukrajovat ze své ztráty na soupeře v divizi 5, tedy na Normu M30 LMP3 týmu Nutrend Racing, která stále vedla závod nejen v rámci své kategorie, ale i absolutně. Václav Janík jel s maximálním nasazení, vždyť ve hře byl skvělý výsledek, ale s blížícím se závěrem závodu bylo patrné, že se schyluje k velkému dramatu s ústředními postavami Václav Janík – Miro Konopka. Dvojice prototypů na čele závodu a blížící se časový limit pro závod Endurace působili na atmosféru v závodních boxech, kde celý tým s napětím sledoval závěrečný tlak žlutého speciálu na vedoucí vůz Nutrend Racing. Vůdčí LMP3 ovšem dlouho nedokázala odolávat tlaku rychlejší LMP2 a v úplném závěru se naplnil původní scénář, kde bylo jasně dané, že LMP2 Konopky je favoritem. Nicméně i v případě Endurance závodu se rozhodovalo o finální podobě konečného pořadí až na základě započítaných penalizací a v této „disciplíně“ jasně dominoval vůz Nutrend Racing, který se v průběhu závodu nedopustil žádného prohřešku oproti soupeřům. Naopak Konopka byl se svojí LMP2 „obdarován“ v důsledku nerespektování limitů tratě 12 sekundami penalizace, a to nakonec znamenalo jeho propad až na konečnou třetí příčku. Nutrend Racing se tedy stal absolutním vítězem závodu i hodnocení divize 5!

Balázs Volentér ke svému úspěchu řekl: „Fantastické! Náš bojovný výkon přinesl absolutní triumf, myslím, že jsme si tento výsledek za odvedený výkon zasloužili. Tým skvěle připravil vůz a mě se na domácí trati velmi dařilo, což potvrdila vyhraná kvalifikace. I závod se mi podařilo výborně rozjet. Po skvělém výkonu Václava v závěrečné části se nám nakonec podařilo dojet do cíle ve vítězném čase a s trochou nadsázky můžu říct, že moje sezóna byla 100 %. Zahájil jsem ji triumfem a také ji s ním končím,“ rekapituloval maďarský jezdec své vítězství na domácí trati. Václav Janík se vrátil k závodu těmito slovy: „Úžasný závod, na který budeme dlouho vzpomínat. S týmem jsme chtěli po výborné kvalifikaci uspět i v závodě, ale věděli jsme, že proti Konopkovi s LMP2 to bude nesmírně obtížné. Nicméně po jeho chybě v úvodu svitla naděje a jak Balázs, tým i já jsme dali do svého výkonu maximum, abychom dosáhli velkého úspěchu. Předjetí Konopky v samém závěru a náš propad na stříbro, znamenal, že tato situace nebyla vůbec jednoduchá, ale následná úprava výsledků nakonec potvrdila náš skvělý týmový výkon. Tato obtížná sezóna, tak nakonec skončila úžasným vítězstvím pro Nutrend Racing.“

Zbývá již jen rekapitulace druhého závodu Tomáše Koreného, který se v rámci TCR Eastern Europe musel vypořádat nejen se soupeři, s minimem zkušeností s vozem TCR, ale nakonec i s nepřízní počasí. V nedělním programu se totiž na trať spustil déšť a na mokru neměl Tomáš s vozem naprosto žádné zkušenosti. Nicméně i s touto situací se mu podařilo vyrovnat a v průběhu svého druhého závodního vystoupení se nedopustil žádné chyby a udržoval si svoji startovní pozici. Konečná 7. příčka nebyla podstatná ve svém výsledku, pro Tomáše byl tento druhý závod především o povedeném konstantním výkonu, který v průběhu závodu předvedl, i přes složitou situaci startu na mokré trati.

Maďarský podnik byl posledním kláním v rámci FIA CEZ i TCR Eastern Europe, uzavřel tak „zvláštní“ omezený program letošní sezóny. I tento závěrečný podnik potvrdil rostoucí výkonnost týmu a jeho jezdců, kteří v závěru roku dosáhli na výborné výsledky v mezinárodní konkurenci. Nutrend Racing se s okruhovou sezónou 2020 rozloučit tím nejlepším způsobem – absolutním vítězstvím v posledním závodě – a už nyní spřádá myšlenky, jak navázat na tento trend i v úvodu sezóny nadcházející…

V případě, že jste přímý přenos z maďarského Hungaroringu propásli, přinášíme Vám odkazy, díky kterým můžete víkendové podniky znovu zažít:
Start RACE 1 TCR                            https://youtu.be/xiDsr792Eko?t=9729
Start Endurance                             https://youtu.be/xiDsr792Eko?t=16459
Start RACE 2 TCR                            https://youtu.be/cm0tdXfde0c?t=12588

Pavlína Janíková, Janík motorsport

Zpět na seznam článků
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení