Janík Motorsport

Vytvořeno17.12.2022

Hluk motorů aut týmu Hyundai Janík Motorsport utichl jak na mezinárodní okruhové scéně, tak ale také na té vrchařské. A to jak na domácích, tak i evropských tratích. A také v tomto případě se pro tým jedná o příjemné ohlédnutí.

Za volanty aut v bílo, případně modro červených týmových barvách usedlo celkem pět závodníků. Vedle majitele týmu Václava Janíka ještě David Dědek, Jiří Svoboda, Marek Rybníček a Jaromír Malý. Týmoví závodníci se v součtu zúčastnili osmi podniků Mistrovství České republiky i Evropy.

Sezónu otevřel Brněnský drak 2022, který byl prvním závodem mezinárodního devítidílného Maverick Hill Climb Czech 2022 a zároveň prvním závodem České trofeje. A hned na konci první akce sezóny se týmová garáž jen blýskala drahými kovy. Jiří Svoboda si v monopostu Lola B03/51 dojel pro celkové třetí místo. David Dědek a Marek Rybníček přidali každý po dvou stříbrech. A zlatou pečeť dal víkendu Václav Janík. Ten při své premiéře v Hyundai i30N TCR ovládl oba dva závody ve skupině 3, což byl zároveň historický zápis v závodech do vrchu pro značku Hyundai.

Pátý letošní týmový vrchař, Jaromír Malý, si svou premiéru za volantem Hyundai i30N TCR, ale zároveň i v závodech do vrchu, odkroutil v Náměšti nad Oslavou v rámci MANN-FILTER Zámeckého vrchu 2022. A vedlo se mu slušně. Ve svém prvním závodním víkendu si dojel pro výborné čtvrté místo. Na svém domácím podniku nesměl chybět ani Marek Rybníček s KTM X-Bow GTX. A co by to bylo za domácí závod, kdyby ho celý neovládl. Dvě první místa hovoří jasnou řečí.

Legendou a srdcovou záležitostí. Tak přesně tím je pro tým Janík Motorsport závod ECCE HOMO. Na bezmála osmikilometrové trati, která se klikatí za humny od týmových garáží ve Šternberku a je hodnocená jako jedna z nejlepších tratí závodů do vrchu v Evropě, nesmí týmová auta v žádném případě chybět. Jednačtyřicátý ročník přilákal na start více než 200 závodníků a barvy Janík Motorsport byly vidět. Ve skupině 2 dojeli kousek od sebe Václav Janík a Jaromír Malý, oba s Hyundai i30N TCR. V cíli jim patřilo páté, respektive sedmé místo. Jiří Svoboda s Lolou B02/50 dokončil závod jako čtvrtý ve skupině D/E2-SS-3000. David Dědek za volantem Normy M20FC ovládl skupinu CN/E2-SC-2000 i svou kategorii 2. A Marek Rybníček s KTM-Xbow GTX zvítězil v kategorii 1 a zároveň vybojoval 3. místo v Mistrovství Evropy.

Šedesáté čtvrté a šedesáté páté dějství napsal v roce 2022 závod Ústecká 21 v Ústí nad Orlicí. Jaromír Malý dojel čtvrtý a pátý ve skupině 2. David Dědek si odvezl poháry za druhé a první místo ve skupině E2-SC-2000 a Marek Rybníček dva zlaté poháry za sobotní vítězství ve skupině 2 a nedělní absolutní prvenství v cestovních vozech.

David Dědek se následně představil v dalším závodě Mistrovství Evropy. Na super náročné trati v severoitalském Trentu se mu bohužel kvůli nehodě nepodařilo dovézt Normu do cíle a závod nedokončil.

Týmovým závodníkům se nepřestalo dařit ani v druhé polovině sezóny v pokračujícím Mistrovství ČR. Jaromír Malý si odvezl dva bronzy z Vrbenského vrchu plus bronz a páté místo z Albrechtického kopce. V prvně jmenovaném závodě startoval v týmových barvách ještě Marek Rybníček s KTM, který v obou dnech dominoval skupině 2 i kategorii 1 a v absolutním pořadí celého závodu dojel na 2. místě. Na Albrechtickém kopci potom vyhrál sobotní závod ve skupině 2 i absolutně a v neděli znovu vyhrál svou skupinu a absolutně dojel 3. V Albrechticích doplnil týmovou sestavu ještě David Dědek s Normou, který v sobotním závodě vyhrál skupinu E2-SC-2000 a v neděli v ní dojel druhý.

Vrchařská sezóna 2022 vyvrcholila v polovině října tam, kde na začátku dubna začala, a to na Masarykově okruhu v Brně. A stejně jako v sezónním prologu, tak i v jejím epilogu se tým dočkal několika pódiových umístění. Marek Rybníček za volantem Nova Proto NP 01 a Václav Janík ve vypůjčeném KTM od Marka Rybníčka dojeli shodně druzí ve svých skupinách.  David Dědek s Normou M20FC svou skupinu vyhrál a absolutně dojel na pátém místě. Jiří Svoboda s Lolou B02/50 poslední závod sezóny bohužel nedokončil.

Při pohledu na výsledky jednotlivých závodů je jasné, že nejcennější sbírku pohárů posbíral po českých a moravských kopcích Marek Rybníček. Celkově si v roce 2022 díky svým výkonům vyjel první místo ve skupině 2 a v kategorii 1. V absolutním hodnocení Mistrovství České republiky mu patří stříbrná příčka. V kategorii 1 byli hodnoceni ještě Václav Janík (8.) a Jaromír Malý (12.). V kategorii 2 potom David Dědek na šestém a Jiří Svoboda na dvanáctém místě. A na závěr pohled do absolutního pořadí. David Dědek skončil šestý, Jiří Svoboda jedenáctý, Václav Janík sedmnáctý a Jaromír Malý dvaadvacátý.

Pavlína Janíková, JV Sport Racing Team s.r.o.