Liqui Moly Racing Team

Vytvořeno24.07.2019
Liqui Moly Racing Team

Závodní program Liqui Moly Racing Teamu pokračoval na osmém podniku mistrovství Evropy závodů automobilů do vrchu 2018 na slovenském Dobšinském kopci. Ve Slovenském Rudohoří, kde se závod uskutečnil, se představila dvojice jezdců Marek Rybníček a Martin Jerman slovenským divákům nové sportovní náčiní, kterým v letošní sezóně disponují. V případě Marka Rybníčka se jednalo u vůz McLaren F1 EVO, který tým nasadil již od začátku sezóny, za to u Martina Jermana šlo o úplnou premiéru, když se na poprvé představil za volantem novinky Lamborghini Huracan GT3.

Dobšinský kopec s délkou tratě 6590 m patří mezi stálice v evropském šampionátu a Liqui Moly Racing vždy s radostí míří na tento závod. Přestože oproti předchozím ročníkům došlo po třinácti ročnících ke zkrácení trati o dvěstě dvacet metrů je Dobšinská trať synonymem pro rychlost, protože se v jejím profilu nachází asi nejdelší přímý úsek celého šampionátu mistrovství Evropy. Závod s tradiční vysokou pořadatelskou úrovní, kde se mimo evropské špičky sjeli i slovenští a čeští přední jezdci bojující v rámci svých domácích šampionátů, dávalo tušit, že tým má o konkurenci postaráno. Už sobotní tréninkový den jasně ukázal, že pro dobrý výsledek budou jezdci Liqui Moly Racing Teamu nuceni si zvykat na známe trati na nové závodní vozy s nimiž budou muset zajet svoje maxima.

Po úspěšném vystoupení na německém vrchu v Glasbachu, přijížděl Marek Rybníček do Dobšiné s odhodláním zabojovat opět o co nejvyšší umístění ve skupině E2-SH a vylepšit umístění v absolutní klasifikaci Kategorie 2 Mistrovství Evropy, kde mu před slovenským závodem patřilo desáté místo. Tréninkové jízdy již jasně ukázaly, že po drobných úpravách podvozku a novém vyladění motoru, které tým provedl před závodním víkendem, může být dosaženo dobrého výsledku.

Za ideálního počasí začaly v sobotním dopoledni první tréninkové jízdy. Ty se odjely bez jakýchkoliv problémů. Marek Rybníček v tomto, jak se nazývá první seznamovací trénink, zajel 2:37,282 min., což byl čas o téměř 7 sekund rychlejší než jeho největšího konkurenta, startujícího ve stejné skupině Dana Michla. „Byl jsem celkem spokojený. Věděli jsme, jak nastavit a obout vůz na odpolední tréninkovou jízdu“ řekl v parkovišti závodních vozů Marek. Ale ejhle, po obědě se zatáhlo a celou trať kropil déšť, což znamenalo přenastavení vozu, obutí na mokrou trať. Zde se Markovi hodily zkušenosti z minulého závodu, ze zmoklého Gladbachu v Německu, kde poprvé s novým vozem McLaren F1 EVO startoval na mokré trati. Stejně ale Marek zvolil pomalejší a klidnější jízdu, kterou si otestoval mokrou trať i když čas byl o více jak 12 sekund pomalejší – 2:49,446 min.

Vlastní den závodu byl podobný téměř jako přes kopírák sobotnímu. Dopoledním sluncem ozářený celý Dobšinský kopec umožnil všem jezdcům absolvovat první závodní jízdu. V ní Rybníček zajel 2:32,201 min. a ten ho zařadil do elitní desítky, a to přímo na sedmé místo. Po skončení první jízdy, kolem poledne se zatáhlo a v horní pasáži kopce začalo nejdříve drobně pršet, pak silněji, opak byl v dolní části a u startu, kde byla trať suchá. „Byla to nejhorší situace, jaká mohla být“ definoval Marek Rybníček a dodal: „Problém je s nastavením vozu, ale hlavně jaké pneumatiky na závodní vůz obout. Obujete mokré, tak na první části, kde je vozovka suchá je spálíte a když přijedete na mokro už nemají takovou přilnavost jakou mají mít. Obujete suché, tak začátek je dobrý, ale až se dostanete na mokrou trať riskujete smyk a následně třeba i havárii“ konstatoval Marek Rybníček. Celé rozhodnutí této velice složité situace bylo na řediteli závodu Marcelu Kollárikovi. Ten nakonec rozhodl o dvouhodinovém odkladu startu druhé jízdy a udělal dobře. Pak již byla trať postupně osychala a podmínky měli všichni jezdci téměř srovnatelné. Marek zajel v této odpolední jízdě 2:33,477 min., což mu dalo celkový výsledný čas 5:05,678 min. a obhájil sedmou příčku v Evropském mistrovství. Vyhrál ve skupině E2-SH před Michlem a Drotárem, byl nejúspěšnější ve třídě E2-SH do 3000 ccm. „S výsledky na Dobšiné jsem velice spokojený a těším se na další závod v polském Limanowě, který se pojede o posledním červencovém víkendu 26. – 28.“ zhodnotil své účinkování na Slovensku Marek Rybníček. V celkovém hodnocení Mistrovství Evropy si v kategorii 2 polepšil a posunul na osmé místo s 93 body a na svého největšího konkurenta Dana Michla, který je sedmý ztrácí již pouhý jeden bod.

Velkou neznámou bylo premiérové představení nového vozu Lamborghini Huracan na Dobšinském kopci pro druhého zástupce Liqui Moly Racing Teamu Martina Jermana. Ten již při závodě v německém Glasbachu avizoval, že nahradí svůj vůz Lamborghini Gallardo GT3, se kterým brázdil české, ale i evropské tratě závodů do vrchu více jak tři sezóny.

„Už jsem cítil že potenciál Gallarda je na hraně, a nám se již nepovede držet krok s konkurencí, a tak jsem se rozhodl pro radikální změnu a v průběhu rozjeté sezóny pořídil podstatně mladšího bratříčka od Lamborghini. Huracana jsme pro nutné úpravy dostali do dílny před nedávnem a nebylo moc času na nějaké důkladnější testování. S autem jsem najel pro vyzkoušení několik kilometrů. Opravdový křest ohněm budou až závodní jízdy, zde na Dobšiné. Nekladu si pro tento závod nějaké velké cíle, přeci jenom ještě nemám auto tak úplně v rukou a je potřeba se sním pořádně sžít a pak to bude teprve o tom správném závodění “ konstatoval před startem tréninkových jízd Martin Jerman.

Tréninkové jízdy nezačali pro Martina Jermana vůbec špatně. Již při prvním tréninkové jízdě se podařilo vylepšit nejlepší loňský čas tréninkový čas téměř o deset vteřin a čas se zastavil na 3:06,606 min. Druhá, propršená tréninková jízda znamenala pro Martina Jermana opravdový křest ohněm v krocení tohoto italského býka na mokré trati a o vylepšení času z první jízdy nemohla být vůbec žádná řeč, čas byl 3:23,922 min.

První závodní jízda znamenala již ostré porovnání s konkurencí a zajetý čas 2:54,192 min. znamenal pohodové druhé místo ve skupině GT se ztrátou téměř 9. sec. na suveréna letošní sezóny v kategorii GT, domácího slovenského závodníka Jána Miloně, a náskok více jak 10 sekund před dalšími pronásledovateli. Druhá jízda však nedopadla z pohledu Martina Jermana zrovna ideálně a po menší jezdecké chybě a nabrané velké časové ztrátě, dokončil v součtu dosažených času 6:22,621 min. až konečné třetí místo. „Celkově hodnotím svoje vystoupení na Dobšiné pozitivně. Získali jsme mnoho dat o nastavení vozu a díky počasí jsem si mohl v sobotu vyzkoušet i jízdu na mokré trati. Trošičku mě mrzí moje zaváhání ve druhá závodní jízdě. Trať už byla po dešti skoro suchá a v jednom místě jsem byl rychlejší a trošičku jsem lízl svodidla. Zbytek tratě jsem už spíš jenom projel, protože jsem si nebyl jistý poškozením vozu“ smutnil v cíli závodu Martin Jerman. Díky bodovému zisku za třetí místo v podobě 15 bodů patří Martinu Jermanovi 11. místo v absolutní klasifikace Mistrovství Evropy v kategorii 1 se 39 body.

Další závodní program Liqui Moly Racing Teamu pokračuje již o tomto víkendu v Polsku, kde se uskuteční další díl letošního seriálu Mistrovství Evropy do vrchu. Na trati nedaleko Krakova v obci Limanowa bude reprezentovat tým Marek Rybníček, který změří svoje sily ve třídě s třináctkou soupeřů v nejpočetnější skupině přihlášených jezdců na tento závodní víkend. Vedle domácích jezdců v seznamu přihlášených, kde ani tentokráte nechybí Vladimír Vitver, Dan Michl, Jiří Los nebo Jiří Ošmera.


Marek Rybníček - foto Tomáš Tichý


Marek Rybníček - McLaren F1 EVO - foto Erika Majek


Marek Rybníček - McLaren F1 EVO - foto Tomáš Tichý


Martin Jerman - Lamborghini Huracán GT3 - foto Tomáš Tichý


Martin Jerman - Lamborghini Huracán GT3 - foto Jan Stranský


Martin Jerman - Lamborghini Huracán GT3 - foto Jan Stránský

Tisková zpráva Liqui Moly Racing Team - Dobšiná 2019

Zpět na seznam článků
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení