Liqui Moly Racing Team

Vytvořeno30.08.2019
Liqui Moly Racing Team

Náročný program měl poslední dva týdny Liqui Moly Racing Team, když se zúčastnil s Markem Rybníčkem dalšího závodu Mistrovství Evropy ve švýcarském St. Ursane a neplánovaně i závodního víkendu na Ústecké 21. V Ústí nad Orlicí pokračovalo Mistrovství České republiky závodů do vrchu, a přestože nebyla účast v tomto seriálu prioritou pro letošní sezónu, díky výsledkům ze začátku sezóny, kde účast byla spíš testováním nového letošního sportovního náčiní vozu McLaren FI EVO před ostrým nasazení při závodech Mistrovství Evropy, se zadělalo na zajímavé umístění i v hodnocení českého mistrovství a bylo by škoda toho nevyužít.

Poprvé se vydal Marek Rybníček k závodu na nejslavnější vrch ve Švýcarsku do St. Ursanne – Les Rangiers (16. – 18. 8.), jehož trať je dlouhá 5,180 km a jde o nejrychlejší trať, kde se jede jeden ze závodů Mistrovství Evropy. Cesta do Švýcarska se Markovi Rybníčkovi vyplatila, neboť za vítězství ve skupině E2-SH si připsal 25 bodů a v celkovém hodnocení ME kategorie 2 se posunul na krásné páté místo se ziskem 130 bodů a dostal se na „dostřel“ třetího v pořadí, které prozatím patří Rakušanu Christophu Lampertovi se 153 body a čtvrtého Diega Degasperiho z Itálie, který má 147 bodů.

Již tréninkové jízdy napověděly, že by mohl Marek Rybníček ve své skupině E2-SH opětovně výrazně bodovat. Jezdci měli k dispozici tři tréninkové jízdy, Marek absolvoval dvě a dostal se do čela skupiny po druhé jízdě, kde byl jeho čas 2:02,096 min. a na druhé místo odsunul svého největšího rivala Dana Michla, ten zajel čas 2:02,865 min.

V obou závodních jízdách se dostal Rybníček pod dvouminutový čas – zajel 1:59,093 min. a 1:59,430 min., celkově to bylo 3:56,503 min. a jel průměrnou rychlostí 156,6 km/hod. a to mu vyneslo prvenství ve skupině.

„Celkově jsem se svým výkonem ve Švýcarsku velice spokojený. McLaren testoval před týdnem David Komárek na volném závodě na Albrechtickém kopci u Lanškrouna a drobné vyladění se projevilo i na trati v St. Ursanne a jelo se mě bez problémů a vše fungovalo parádně“ zhodnotil svoji účast ve Švýcarsku Marek Rybníček.

Jen několik málo dnů měl Liqui Moly Racing Team po návratu z evropského závodu ze Švýcarska na přípravu vozu na domácí podnik závodu do vrchu Liqui Moly Autoklub ČR, který se jel ve dnech 24. – 25. srpna na trati Ústecké 21 v Ústí nad Orlicí jako Memoriál Miroslava Urbana. Jednalo se o 62. a 63. ročník závodů na trati dlouhé 3,650 km se startem v Ústí nad Orlicí a cílem na Andrlově Chlumu, kde se závodilo vedle domácího mistrovství také o body do FIA Evropského poháru a do FIA Zóny střední Evropy soudobých automobilů.

Mezi 101 startujícími jezdci na soudobých vozech byl i Marek Rybníček, který startoval se svým voze McLaren F1 EVO 2019 ve všech třech uvedených seriálech. Při prvních dvou seznamovacích trénincích začal Marek na čase nad 2 minuty – první jízda 2:04,17 min., druhá 2:03,82 min. Dosažené výsledky dávaly předpoklad k tomu, že se Marek v závodních jízdách zrychlí a dostane se na časy pod dvě minuty, a to se stalo skutečností. Čas v první jízdě byl 1:58,11 min. a ve druhé ještě zrychlil, když po projetí cílové fotobuňky mu byl zaznamenám čas 1:58,05 min. a dohromady byl výsledný čas 3:56,16 min. a to znamenalo páté místo v absolutním pořadí MČR za vítězným Milošem Benešem, Václavem Janíkem a bratry Petrem a Martinem Vondrákovými. Mezi 19 startujícími v divizi 2 zvítězil, prvenství získal i mezi jezdci ve skupině E2-SH a ve třídě E2-SH do 3000 ccm.

V jediné nedělní tréninkové jízdě došlo k menšímu technickému problému a Markovi Rybníčkovi se nepodařilo poprvé v sezóně protnout cílovou čáru jízdy, když musel odstavit svůj McLaren F1 EVO na trati. „Už od rána jsem se snažil tlačit co to půjde a nevydrželo to plynové lanko a prasklo, asi jsem tlačil už moc. Mechanici vymění lanko a jsem opět připraven bojovat o co nejlepší umístění v odpoledních závodních jízdáchsdělil s úsměvem v krátké polední pauze před závodními jízdami Marek Rybníček. O vyrovnanosti jednotlivých jízd svědčil čas z té první, kdy mu byla naměřena 1:58,06 min. a ve druhé opět zrychlil a trať dokázal projet za 1:57,81 min., což znamenalo celkový čas 3:55,87 min. A i přes tato pozitiva patřilo Markovi tentokrát až sedmé místo v absolutním pořadí, před něj se dostali ještě pátý Lisa a šestý Chudoba, jinak pořadí na prvních čtyřech místech bylo stejné jako v sobotu. I z druhé závodu si Marek odvezl prvenství v divizi, skupině i třídě.

Nedělní program byl okořeněn dvěma mezinárodními závody FIA a to seriálu International Hill Climb Cup (IHCC) a FIA Mistrovství Central Europea Zone (FIA CEZ), oba závody byly určené pro soudobé vozy. Ve výsledcích obou dvou závodů najdeme Marka Rybníčka. V závodě IHCC zvítězil francouzský jezdec Sebastien Petit na voze Norma M20 FC, který ve druhé nedělní jízdě zajel rekord ústecké trati, čas 1:42,83 min. Marek Rybníček byl se svým dosaženým časem z obou jízd klasifikován v absolutním pořadí na sedmém místě a stal se vítězem skupiny E2-SH a třídy do 3000 ccm. V hodnocení FIA CEZ si na své konto připsal třetí místo a na stupních vítězů doplnil prvního Miloše Beneše a druhého Martina Vondráka v kategorii D4.

"Do Ústí nad Orlicí jsem přijížděl s předsevzetím zabojovat o titul Mistra ČR v Divizi II., což se povedlo a v absolutním pořadí to nevypadá také vůbec špatně. O konečném výsledku se rozhodne až po závodě v Divákách, který bohužel vynecháváme, protože budeme startovat na posledním závodu Mistrovství Evropy v chorvatském Buzetu, tak že bude záležet na našich soupeřích, jak se jim bude dařit. Závodům na Ústecké 21 letos opravdu přálo počasí a díky opravě povrchu v horní části tratě jsme si opravdu parádně za závodili. Hromada pohárů, které vezu domů jsou výsledkem parádní práce celého týmu a jsou odměnou za vydařeným víkendem, kdy všechno fungovalo na jedničku." řekl spokojený Marek Rybníček.

Díky výsledkům z Ústecké 21 je Marek Rybníček v absolutním pořadí domácího šampionátu stále na druhém místě se ziskem 81 bodů a v hodnocení Divize 2 se stal již předčasně Mistrem České republiky v závodech automobilů do vrchu před posledním dvojzávodem v Divákách.

Závodní program Liqui Moly Racing Teamu pokračuje již tento víkend 31.8. -1.9.2019, na slovinské trati v Ilirske Bistrici, která přivítá účastníky seriálu Mistrovství Evropy a Marek Rybníček se pokusí zabojovat o vylepšení své pozice v absolutním hodnocení kategorie 2.

Foto: St. Ursane - Filip Žídek / Ústecká 21 - Jiří Navrkal

Tisková zpráva Liqui Moly Racing Team 30.7.2019

Zpět na seznam článků
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení