Tisková zpráva LIQUI MOLY GmbH

Vytvořeno16.11.2022
Tisková zpráva LIQUI MOLY GmbH

Brzdová kapalina DOT 5.1 EV byla vyvinuta pro zařízení moderních vozidel, která jsou zabudována také do elektromobilů.

Hybridní a čistě elektrická vozidla se v mnoha ohledech liší od vozů s běžnými spalovacími motory. To platí jak pro pohon, tak pro součásti, které zajišťují, že se vytvořené zrychlení opět utlumí: brzdy. Společnost LIQUI MOLY, specialista na chemii vozidel, vyvinula brzdovou kapalinu speciálně pro elektricky poháněná vozidla: DOT 5.1 EV. Je pro to několik důvodů.

Vozidla s konvenčním spalovacím motorem mají brzdový systém – elektromobily a hybridní vozidla také. U všech těchto vozidel se brzdová kapalina obvykle mění každé dva roky. „Ale to je také tak všechno, v čem se shodují, protože profil požadavků elektroaut je leckdy zcela jiný,“ ví David Kaiser. U společnosti LIQUI MOLY vede tento odborník celou oblast výzkumu a vývoje. Proto specialista na chemické výrobky pro vozidla vyvinul brzdovou kapalinu DOT 5.1 EV. EV je zkratka pro Electric Vehicle.

Existuje řada důvodů, proč jsou brzdové systémy částečně nebo také čistě elektricky poháněných vozidel náročnější. „Jedním z nich je ochrana proti korozi,“ říká David Kaiser. „Protože elektromotor funguje také jako brzda a generuje energii pro baterii, mechanický brzdový systém se používá jen zřídka. To vede ke vzniku bodové koroze.“ Speciální aditiva tomu zabrání.

„To však neznamená, že brzdový systém v elektroautomobilu pracuje klidným tempem," říká vedoucí vývoje společnosti LIQUI MOLY. „Tato vozidla jsou zpravidla těžší než vozidla se spalovacím motorem a rychle dosahují vysokých rychlostí, ze kterých pak v případě nebezpečí musí i náhle zabrzdit. Brzdy se tak rychle silně zahřívají. Brzdové kapaliny, jako je náš nový produkt DOT 5.1 EV, musí fungovat i v případě horkého brzdového systému, a proto vyžadují vysoký bod varu za sucha i za mokra."

Vlastnost číslo tři je co nejnižší vodivost proudu. To hraje roli, pokud je elektrický systém instalován v blízkosti brzdového systému a není elektricky dostatečně odstíněn. Stejně jako u bezdrátového, indukčního nabíjení elektrického zubního kartáčku nebo mobilního telefonu mohou být v brzdovém systému indukována elektrická napětí, která mohou způsobit rozklad brzdové kapaliny nebo korozi.
 
Čtvrtou vlastností je viskozita. „Stejně jako u motorového oleje je pro výkonnost kapaliny rozhodující její průtoková charakteristika. Čím nižší viskozita, tím rychleji se motor promaže. Nízkoviskózní brzdová kapalina přenáší brzdné impulzy v systému rychleji, elektronické jízdní asistenční systémy jako ABS nebo ESP fungují lépe a reagují ještě citlivěji," říká David Kaiser.
 
Pro brzdové kapaliny i pro motorové oleje platí: Používejte pouze to, co se smí používat. Měřítkem jsou schválení a specifikace.

O společnosti LIQUI MOLY
LIQUI MOLY nabízí celosvětově jedinečně široký sortiment chemie pro auta s přibližně 4 000 výrobků: motorové oleje a aditiva, maziva a pasty, spreje a autokosmetiku, lepicí a těsnicí materiály. Společnost LIQUI MOLY, založená v roce 1957, vyvíjí a vyrábí výhradně v Německu. Tam je znovu a znovu volena nejlepší značkou olejů. Firma prodává své výrobky ve 150 zemích a v roce 2021 hospodařila s obratem 733 mil. eur.
 
Peter Szarafinski, Head of Media Relations international, LIQUI MOLY GmbH

Zpět na seznam článků
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení